זכויות רפואיות לחולים בנוירופתיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זכויות רפואיות לחולים בנוירופתיה

נוירופתיה זוהי אחת מהמחלות המורכבות שתוקפות את מערכת העצבים, וכזו שהתסמינים המרובים שלה אינם נעימים כלל.

נוירופתיה היא מחלה המופיעה בסיבים של מערכת הכבד, והיא נגרמת עקב מכלול רחב של סיבות: לרוב, תהיה היא סיבוך של מחלת הסוכרת, אך לעיתים היא גם פועל יוצא של מחלות בכבד או בכלי הדם, גידולים (בעיקר סרטניים, ובעיקר עמוד השדרה), דלקות וכן הלאה. נוירופתיה עלולה להופיע גם לאחר טראומה גופנית, לרבות תאונת דרכים או פציעת ספורט.

תסמיני הנוירופתיה כוללים, בין השאר, כאב שאינו פשוט כלל להתמודדות ותחושת הירדמות או עקצוצים, בעיקר בגפיים של האדם. הוא עלול לסבול מחולשה בשרירים, לעיתים עד לרמת של שיתוק, כמו גם מפגיעה ביכולת הקואורדינציה שלו. כאשר המחלה פוגעת במערכת האוטונומית של האדם, עלולים להיגרם אצלם שינויים בלחץ הדם, הפרעות בפעילותה של המעי או בריחות שתן.

הדרך העיקרית להתמודד עם נוירופתיה היא באמצעות אבחון הגורם הספציפי שהביא לה, והתמודדות איתו. כאשר הדבר לא אפשרי, הטיפולים השונים מתמקדים בהפיכת התסמינים של הנוירופתיה, ובעיקר הכאב, לפשוטים הרבה יותר. עקב המורכבות של המחלה, ניתנות לסובלים ממנה שורה של זכויות, אליהם נתייחס מיד.

סל הבריאות לחולי נוירופתיה בישראל

החדשות הרעות הן שעד לפני מספר שנים, סל הבריאות כמעט שלא התייחס בתוכו למחלת הנוירופתיה, דבר שהפך את המצב למורכב עוד יותר עבור הסובלים ממחלה. אולם, בעקבות מספר פניות למשרד הבריאות, שונתה במעט המדיניות, כך שבסלי התרופות האחרונים ניתן היה לראות התייחסות גם למחלה זו.

התרופה המשמעותית העיקרית לנוירופתיה, הנכללת כיום בסל הבריאות, היא ליריקה, הידועה ביעילות שלה עבור הסובלים מהמחלה. תרופה זו מפחיתה למעשה את הפעילות העודפת של תאי העצב המביאים לכאב, ובכך מפחיתה אותו.

תרופות מרכזיות אחרות שנכנסו לתוך סל הבריאות בשנים האחרונות הן תרופות טיפול סימפטומטתי, לרבות פרגבלין או דולוקסטין. בחלק מסלי הבריאות האחרונים, נכללו גם תרופות שתכליתן שיכוך כאבים במקרים של נוירופתיה. ביניהן, ניתן למנות את הגבפטנטין והאניטקסולוד.

קצבת נכות

מעבר לסיוע של משרד הבריאות, גם גופים אחרים נרתמו למשימה של סיוע לחולי נוירופתיה בישראל, כשלעיתים הסיוע ניתן כחלק מסל שלם יותר של זכויות לחולים במחלות עצביות. הביטוח הלאומי עשוי, במקרים מסוימים, להכיר בנוירופתיה כמחלת מקצוע או כתאונת עבודה, וזאת כאשר מוכח קשר ישיר בין אלה לבין ההתפתחות שלה.

כתוצאה, לחולים עשויות להינתן קצבאות קבועות, וזאת עקב הפגיעה בכושר ההשתכרות שלהם. גובה הפיצויים משתנה בהתאם למורכבות המחלה, ולרמת ההשתכרות שהייתה לו קודם הפגיעה.

סוג אחר של סיוע, הנכנס לתמונה פעמים רבות, הוא בדמותה של גמלת הנכות: זו תינתן רק לאחר שועדה רפואית מטעמו של הביטוח הלאומי תבחון את החולה, ותגדיר את רמת הנכות שלו.

הביטוח הלאומי, במקרים מסוימים, מעניק לאדם קצבת שירותים מיוחדים וגמלת סיעוד, וזאת, בעיקרו של דבר, כאשר הוא זקוק להשגחה סיעודית צמודה, או לחילופין כשהוא מעוניין לרכוש רכב ולממן את הוצאותיו.

הביטוח הלאומי גם עשוי להעניק לחולה שיקום מקצועי, שתכליתו מציאת מקצוע שיאפשר לו להתפרנס בכבוד, למרות מגבלותיו. כל התהליך ממומן על ידי הביטוח הלאומי.

זכויות בדיור ובמיסוי

זכויות נוספות הניתנות לחולים בנוירופתיה הן:

  • הטבות ממס הכנסה, או פטור מוחלט במקרה שנקבעו 90% נכות לפחות.
  • הקלות ממשרד השיכון עבור מיסוי בעת רכישת דירות.
  • הנחות בנסיעה בתחבורה הציבורית.
  • סיוע בתשלום שכר דירה.
  • הנחה בתשלומי הארנונה מטעמן של הרשויות המקומיות.
  • הנחה בתעריפי החשמל או הטלפון.

ומה עם קופות החולים?

חשוב להדגיש כי מעבר לסיוע שהוזכר מעלה, גם קופות החולים המרכזיות בישראל – קופת חולים לאומית, קופת חולים כללית, קופת חולים מאוחדת ומכבי שירותי בריאות – מעניקות מענה מסוים למבוטחיהן הסובלים מנוירופתיה.

בין השירותים, ניתן למנות שיקום נוירולוגי מקיף, בכפוף לתשלום דמי השתתפות עצמית בלבד, כמו גם סיוע בסבסודם של מוצרים רפואיים שונים המסייעים להתמודד עם הבעיה.