החזר מס

שכירים רבים  זכאים להחזר של חלק מהמס ששילמו למס הכנסה דרך תלוש המשכורת. לעומת העצמאיים שענייניהם הכספיים מנוהלים על ידי יועצי מס או רואי חשבון, אשר מסייעים להם בתכנוני מס, אצל שכירים הכנת התלוש נעשית באופן אוטומטי וזריז ובדרך כלל מידע חשוב שמתייחס לחבות במס, אינו ידוע למי שעוסק בהכנת התלוש.

רוב השכירים אינם צריכים לדווח למס הכנסה בסוף שנה ורובנו מוותרים על הטרחה שבאיסוף המסמכים והאסמכתאות הנדרשים והגשתם, במיוחד בשל החשש שמא נצא חייבים בתשלום מס נוסף ולא זכאים להחזר.

[addw2p name="financial"]

מהו החזר מס?

כל חודש המעסיק מנכה מהמשכורת מס הכנסה אולם חישוב המס הוא שנתי ובמקרים רבים הקלות רבות לא נלקחות בחשבון – וכתוצאה מכך שילמנו על חשבון המס יותר ממה שצריך – ומגיע לנו החזר מס.

החזר מס לא מבוצע באופן אוטומטי אלא יש להגיש טפסים למס הכנסה.

מפחדים לשלם יותר מס במקום לקבל החזר?

מה שיכול לשכנע אותנו להתאמץ ולהגיש את הטפסים הנדרשים לקבלת החזר מס הוא שימוש במחשבוני חישוב מס הכנסה אשר קיימים באתרים שונים באינטרנט. מחשבונים אלו מאפשרים לחשב בקלות את סכומי המס הנכונים.

יש לציין כי הגשת בקשה להחזר בשנה מסוימת אינה גוררת דרישה מצד מס הכנסה להגשת דוח בשנים הבאות.

מועדים להגשת בקשה להחזרי מס

ניתן להגיש בקשה להחזר במהלך שש שנים מתום השנה עליה דיווחנו ולקבל את ההחזר לחשבון הבנק שלנו תוך כמה שבועות או חדשים בתוספת ריבית והצמדה.

בסניפי מס הכנסה ניתן לקבל סיוע בברור הזכאות להחזר מס ואף יעוץ ללא צורך בהזדהות. ישנן גם חברות רבות העוסקות ביעוץ מס לשכירים ובהגשת הדוחות עבורם, כאשר הסכום המשולם להם מהווה אף הוא הוצאה מוכרת לצרכי מס.

את הטופס להחזר ניתן לקבל בעמדת המודיעין המצויה בכניסה לכל משרדי מס הכנסה, או אפילו להדפיס אותו בבית באמצעות אתר האינטרנט של מס הכנסה. אחת לשנה מפרסם מס הכנסה חוברת ברורה ובהירה בשם "דע זכויותיך וחובותיך", שם מפורטים כל האפשרויות להקלה במס וכיצד למלא את טופס ההחזר. החוברת מחולקת חינם המשרדי השומה ולעיתים אף מצורפת לעיתונים היומיים.

מתי ולמי מגיעים החזרי מס?

לבדיקה של זכויותיכם באמצעות חברה המתמחה בקבלת החזר מס לחצו כאן

מצבים רבים מקנים הקלות, ניכויים וזיכויים במס ובגין ניתן לקבל החזרי כספים ששולמו ביתר. בין הגורמים הנפוצים ניתן למנות מעבר בין עבודות במהלך השנה, תקופה של אבטלה, עם או בלי זכאות לדמי אבטלה. מענק לידה או תגמולי מילואים שקיבלנו, וסכומים ששולמו למס הכנסה עבור רווחי הון דרך חשבון הבנק. כאשר עוברים ממקום עבודה אחד למשנהו במהלך השנה, החישוב של המס בתלוש אינו מדויק ובדרך כלל נהיה זכאים להחזר.

אנו עשויים למצוא עצמנו זכאים להקלות במס, אם אנו מתגוררים בישוב שהוגדר כאזור מועדף כגון ישוב ספר. יתכן שאנו משלמים עבור החזקתו של בן משפחה במוסד מיוחד או שיש לנו בני משפחה שמצבם מוגדר כנטול יכולת השתכרות. מי שמצבו המשפחתי מוגדר חד הורי זכאי להקלה במס וכן אישה שילדה בשנת המס, חייל משוחרר עד שלוש שנים מיום השחרור וכן מי שסיים תואר אקדמי או תעודת הוראה בשנים האחרונות.

אנו זכאים להחזר מס בגין תשלומים לקופות גמל, ביטוחי חיים וביטוח אבדן כושר עבודה שלא שולמו על ידי המעסיק, אלא באופן פרטי, כגון ביטוח חיים ששולם כחלק מהמשכנתא.

יתכנו החזרים בגין השקעה במחקר ופיתוח, או השקעה בקולנוע הישראלי, או בגין תרומות לעמותות חסד שונות המוכרות למס הכנסה.

גם הוצאות אישיות ופרטיות יותר, לדוגמא בהקשר של זכויות משפחות שכולות, סכומים שהוקדשו להנצחת זכרו של בן משפחה שהיה שוטר או חייל שנספה במערכה או להנצחת זכרו של בן משפחה שנספה בפעולות איבה, נחשבות להוצאות מוכרות מבחינת החבות למס.

קטגוריה אחרת היא מקרים בהם השכיר נאלץ להשקיע כספים על מנת לשמור על מקומו ומעמדו במקום העבודה, כגון יציאה להשתלמות מקצועית או מנוי על מגזין מקצועי על חשבונו.

במקרים מסויימים הסכומים יחשבו לעובד כהוצאה ביצור ההכנסה ויקוזזו מסך סכום המשכורות החייב במס. אמנם יש בחוק רשימה שלמה של הוצאות שאינן מוכרות כהוצאה ביצור הכנסה עבור שכיר, אבל לפני כשנה זכתה במשפט עובדת שדרשה להכיר בהוצאותיה על מעונות יום לילדים, כהוצאה ביצור הכנסה וזכתה בדין, כך שגם הוצאות שאינן רשומות במפורש בחוק, יכולות להיחשב כהוצאה מוכרת ולזכות אותנו בהחזר.

לקריאה נוספת: זכויות כלכליות נוספות, ומידע בנוגע לזכויות מול הרשויות בישראל. קראו עוד על זכויות עובדים ומס הכנסה.

ראו גם:

זכויות ועצות לאזרח בעת חקירת מס

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום