זכאות לקצבת ניידות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קצבאות ניידות מגיעות לכל אדם שסובל מליקויים ברגל אחת או בשתיהן, והם מגבילים אותו בתחומי הניידות מחוץ לבית. קצבאות אלו ניתנות מתוך מטרה לסייע לאדם המוגבל להסתדר בעצמו ולהשתלב בחיי הקהילה בה הוא חי. קצבאות הניידות כוללות הטבות שונות, כשישנם תנאים מקדימים התואמים לכל הטבה, בכדי לקבלה. קצבת הניידות מוענקת למבוטחי ביטוח לאומי על ידי משרד האוצר, בהתאם ל"הסכם הניידות" שנחתם ביחד עם המוסד לביטוח לאומי.

האנשים הזכאים לקצבת ניידות

להלן רשימת הליקויים שמגבילים את האדם הסובל מהם באפשרות הניידות שלו מחוץ לביתו. הליקויים מזכים אותו בקצבת ניידות.

 • קטיעות: קטיעת רגל או שתי רגליים מעל לברך, קטיעת שוק או שתי שוקיים. הקטיעות לא מאפשרות התקנת פרוטזה. קטיעה בכף הרגל או בשתי כפות הרגליים.
 • נקיעות: נקע מלידה במפרק הירך, נקע מלידה בשני צדדיו של מפרקי הירך, נקע בברך כשלפחות שתי הרצועות קרועות.
 • שיתוקים: שיתוק מלא בשתי שוקיים וברגל אחת, שיתוק מלא ברגל והוא מתלווה לשיתוק שרירי הירך או הרגל השנייה, חוסר אפשרות תנועתית מלאה של שתי הרגליים בעקבות ליקוי במערכת העצבית.
 • קשיונות: קשיון מוחלט במפרק הירך, קשיון בפרקי הקרסול של שתי הרגליים, קשיון בברכיים בסיבוב או בהטיה לצדדים, קשיון דו צדדי בברכיים וקשיון דו צדדי בירכיים.
 • קיצור גפה: קיצור של הרגל, לא כתוצאה מנכות, ב- 15 סנטימטרים לפחות מאורך הרגל השנייה.
 • מפרקים מדומים: מפרק מדומה בירך שמאפשר הליכה עם מכשיר הליכה, מפרק מדומה בעצם השוק ובעצם הירך.
 • מומים מולדים: מומים מולדים שממצאיהם הרפואיים מתאימים מבחינה פיזיולוגית לאחד מהליקויים שמגבילים תנועתיות.
 • קומה נמוכה: אדם אשר מלאו לו 18 שנים ואורך רגליו לא גבוה מ- 61 סנטימטרים- זכאי לקצבת ניידות בשיעור של 80%. אדם אשר מלאו לו 18 שנים ואורך רגליו לא גבוה מ- 72 סנטימטרים- זכאי לקבל קצבת ניידות בשיעור של 50%.
 • הגבלת היכולת התנועתית במפרקים של הרגליים.
 • הפרעות במערכת כלי הלימפה: מגבילות את אפשרות התנועתיות בברכיים או בירכיים.
 • בגוף יש תהליך של אי ספיקה היקפית בעורקים ברגליים.

הזכויות הניתנות במסגרת קצבת ניידות

כאמור למעלה, האנשים הזכאים לקצבת ניידות, זכאים גם להטבות שונות בתחומי הניידות.

הלוואה

מבוטח שמקבל קצבת ניידות נהנה גם מהזכות להלוואה לרכישת רכב, כשגובה ההלוואה הוא בהתאם לאחוזי המוגבלות שלו בניידות, ובהתאם לעובדה שהוא מסוגל או לא מסוגל להוציא רישיון נהיגה. הרכב חייב לכלול את האביזרים שקבע המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

קצבת ניידות לבעלי רכב

מבוטח שבבעלותו רכב זכאי לקצבה חודשית בגין הוצאות החזקת הרכב. במידה ושני נכים מחזיקים ברכב אחד משותף, תינתן קצבת ניידות גבוהה למבוטח בעל אחוזי נכות הגבוהים יותר, ואילו למבוטח השני תינתן קצבה בשיעור של 35% מהקצבה לה היה זכאי במידה והיה רוכש רכב נוסף. מבוטח שעובד במרחק 40 קילומטרים מביתו ובחזרה מהעבודה זכאי לתוספת לקצבה, ובתנאי שעבד לפחות חצי שנה באותו מקום, לפני שהגיש את התביעה לקצבת ניידות.

תו חניית נכה

ישנן פעמים בהן קצבת ניידות כוללת מתן תו חניה לנכים אשר מאפשר לאנשים המוגבלים לחנות בחניות מיוחדות לנכים.

קצבת ניידות לחסרי רכב

הקצבה תינתן כל חודש  למבוטח שרכבו הושבת או שכלל אין בידיו רכב. המבוטח יהיה מעל גיל 18, אחוזי הנכות שלו יהיו בשיעור של 80% לפחות, הוא עובד ומשתכר, אינו מקבל קצבת זקנה או קצבת נכות כללית מביטוח לאומי.

קראו עוד על מימוש זכויות רפואיות.

ראו גם:

כל המידע על נהגים חדשים