קצבת ילד נכה

המוסד לביטוח לאומי משלם "קצבת יל נכה", להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים אשר נוצרו בעקבות לקות פיזית או נפשית ממנה סובלים הילדים. קצבת נכות לילד נקראת במוסד לביטוח לאומי  "קצבת (גמלת) ילד נכה" והיא נועדה על מנת לעזור להורים במימון הוצאות מיוחדות אשר כרוכות בגידול הילד ובטיפול בו, כגון טיפולים התפתחותיים שונים, עזרה בלימודים, קניית מכשירי עזר וכדומה.

הזכות לקבלת קצבת נכות לילד ניתנת החל מגיל 90 ימים של התינוק ועד הגיעו לגיל 18, אז הוא יקבל "קצבת נכות כללית". ילדים עם תסמונת דאון או ילדים אשר נולדו עם ליקוי שמיעה רציני ביותר, זכאים לקבל קצבת ילד נכה החל מהרגע בו נולדו. סכום הקצבה עומד כיום על 2,705 שקלים לכל היותר.

הילדים הזכאים לקצבת ילד נכה

המוסד לביטוח לאומי בודק את הזכאות לקצבת ילד נכה ואת גובהה בהתאם לקריטריונים קבועים מראש, אשר תלויים בגילו של הילד, בסוג הלקות ממנה הוא סובל ובמידת התלות שלו באדם אחר, לעומת מידת התלות באחר שילד אחר בגילו זקוק לה. להלן הקריטריונים:

 • ביצוע פעולות באופן עצמאי – עד הגיעו של הילד לגיל שלוש שנים, ביטוח לאומי יבחן אותו על פי היכולת שלו לבצע את מרבית פעולות הגב, הגפיים ותנועות הראש, שאותן מסוגלים לבצע בני גילו האחרים. במידה ויש עיכוב התפתחותי, תינתן להוריו קצבת ילד נכה.
 • התלות באדם אחר – לאחר שהילד עבר את גיל שלוש, ביטוח לאומי יבחן את מידת התלות שלו באדם אחר לעומת מידת התלות באחר של בני גילו האחרים. מידת התלות תיבחן בפעולות של רחצה, אכילה, שליטה על הפרשות מהגוף וניידות בתוך הבית. קצבת ילד נכה תינתן במקרה זה, רק במידה וישנה תלות מיוחדת בזולת.
 • טיפול רפואי מיוחד – הטיפולים הרפואיים אשר נכללים בקריטריון זה ניתנים לילד בעקבות מחלה כרונית קשה ממנה הוא סובל: השתלת איבר בגוף או מוח עצם, הקרנות, כימותרפיה, עירוי דם, תחליפי דם וטיפול נוגד זיהום לפחות אחת לחודש, דיאליזה וכדומה.
 • ליקויים רפואיים – קצבת ילד נכה ניתנת לילדים אשר סובלים מהליקויים הבאים- תסמונת דאון, ירידה משמעותית בשמיעה הפוגעת ביכולת הדיבור, ירידה משמעותית בראיה, אוטיזם או פסיכוזה.
 • השגחה תמידית על ידי מבוגר – לאחר גיל שלוש תיבדק המידה בה אדם מבוגר משגיח על הילד, במקרה של מחלה כרונית קשה אשר מהווה סכנה לחייו, או שרמת הבנתו של הילד לקויה בקשר לגורמי הסיכון בסביבתו. ההשגחה המתמדת מצד מבוגר הכרחית בכדי למנוע סכנה לחיי הילד.

עמידה בשלושה סעיפים לפחות במשך חצי שנה:

 1. פיזיותרפיה יומית עקב ליקוי גופני.
 2. טיפול יומי באנטיביוטיקה, חומרים משתנים, נוגדי פרכוסים או קורטיזונים.
 3. טיפולים במשאפים או באינהלציה פעמיים ביום.
 4. אשפוז בבית חולים לתקופה ממושכת.
 5. פעם בחצי שנה הילד נמצא במעקב במרפאת מומחים.
 6. בדיקות דם, אחת לשבוע לפחות, אותן אי אפשר לבצע בבית.
 7. הילד לובש חליפת לחץ או שהוא מחליף תחבושות כל יום.
 8. מבוגר משגיח על הילד תמיד עקב דלקות כרוניות בעצמות או עצמות פתולוגיות.
 9. שתי הרגליים לא מתפקדות והילד זקוק למכשיר עזר באופן קבוע.
 10. הילד סובל מחיפוש כפייתי של מזון ומדחף אכילה בלתי נשלט, ולשם כך יש צורך בהשגחה מתמדת של מבוגר.
 11. הילד זקוק לטיפול מיוחד בשל מחלה או תסמונת קשות ונדירות.
 12. הילד מבצע בדיקות דם ביתיות לפחות פעמיים ביום, או שמצבו הבריאותי לא מאוזן.

למידע נוסף בנושא: מימוש זכויות רפואיות

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום