זכויות רפואיות גידול שפיר במוח

בתור אזרחים במדינת ישראל כאשר אנו חולים יש לנו זכויות רפואיות בכדי לסייע לנו בעת המחלה ובתקווה להחלמה מלאה. לאנשיםזכויות רפואיות גידול שפיר במוח עם גידול שפיר במוח יש זכויות בעיקר מהמוסד לביטוח ולעיתים גם ממס הכנסה ומהרשויות המקומיות. אז מה זה גידול שפיר במוח? איזה זכויות רפואיות, הטבות והקלות מגיע לאנשים החולים המתמודדים עם גידול שפיר במוח? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא של זכויות רפואיות גידול שפיר במוח.

מה הם הגורמים להתפתחות גידול שפיר במוח?

גידול שפיר במוח, נקרא גם מנינגיומה, והוא עשוי להיווצר על מערכת העצבים המרכזית. סוג זה נחשב לנפוץ ביותר מבין הגידולים השפירים במוח, קרי, הגידולים הלא ממאירים. גידול שפיר של המוח יכול להתפתח אצל כל אחד ואחת ובכל גיל, בגילאי הילדות ובגילאים מבוגרים יותר. אנשים שחולים במנינגיומה, גידול שפיר של המוח, נמצאים בסכנת חיים משום שישנו לחץ גדול אשר מופעל על הרקמות של המוח ולמעשה בכל אזור הגולגולת.

גידול שפיר במוח מגיע מהקרום של המוח, ולא מפנים המוח, ועקב כך נגרם לחץ על הרקמות של המוח. התסמינים והעוצמה של התסמינים תלויים באיזה אזור נמצא הגידול השפיר במוח וכמובן, בגודל שלו.

אילו תסמינים נלווים לגידול שפיר במוח?

לעיתים לא יהיו למנינגיומה שום תסמינים ולמעשה, במקרים מסוימים, רק לאחר המוות ימצאו את הגידול השפיר במוח. המצב הוא לרוב כזה כאשר הגידול השפיר במוח הוא קטן יותר מ-2 ס״מ. גידולים שפירים במוח שהם גדולים יותר עשויים לגרום לתסמינים וכפי שציינו לעיל, זה תלוי במיקום שלהם ובגודל שלהם.

התסמינים אשר עשויים לעלות עקב גידול שפיר במוח, הם: התקפי focal seizures יכולים להתרחש כאשר הגידול השפיר במוח נמצא על הצרבלום, קרי, המוח הקטן. חולשה ברגליים ואי שליטה במתן שתן עשויים להתרחש כאשר הגידול השפיר במוח ממוקם באזור של האונה הפרונטו טמפורלית.

אילו זכויות רפואיות מגיעות לסובלים מגידול שפיר במוח מביטוח לאומי?

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף במדינה אשר אחראי לחלוקת קצבאות וגמלאות לאזרחי ותושבי מדינת ישראל אשר זקוקים להם. המוסד לביטוח לאומי מסייע לחולים בעזרת קצבאות נכות (מלאה או חלקית), גמלאות סיעוד לקשישים, קצבת ניידות ועוד.

חולים עם גידול שפיר במוח מתמודדים עם מחלה קשה ולא פשוטה, המדינה ומכך המוסד לביטוח לאומי מכירים בכך שזוהי מחלה מאוד קשה ועקב כך יכולים חולים גידול שפיר במוח לקבל נכות רפואית. בכדי לקבל נכות רפואית יש לקבל אישור מהוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי והדרגה של הנכות הרפואית תיקבע בהתאם לחומרה של המחלה ולמצבו של החולה, וכמובן בהתאם ליכולתו של החולה להשתכר ולעבוד. נפרט לגבי כמה מן האופציות לקצבאות והטבות שקיימות לחולים בגידול שפיר במוח מהמוסד לביטוח לאומי:

  • קצבת נכות כללית – חולים הסובלים מגידול שפיר במוח אשר נקבע שהם איבדו לפחות 50% מכושר ההשתכרות שלהם יקבלו קצבת נכות כללית. יהיה זה על החולה להוכיח בפני הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי שהכנסותיו באמת ירדו ב 50% בעקבות המחלה.
  • קצבת ניידות – חולים עם גידול שפיר במוח עשויים להיות זכאים לקצבת ניידות מהמוסד לביטוח לאומי. קצבת ניידות יכולה לסייע לחולה בהוצאות הקשורות לרכב, ולעיתים הוא גם יוכל לקבל תו חניית נכה, כאשר היכולת שלו להתנייד נפגעה.
  • דמי פגיעה בעבודה – חולה בגידול שפיר במוח אשר המחלה שלו התפתחה עקב עבודתו או מקום עבודתו יוכל אולי להיות מוכרז כחולה הנפגע במקום העבודה. דמי הפגיעה בעבודה משולמים לחולה על ידי המוסד לביטוח לאומי בתקופה הראשונה ולמשך 91 ימים בלבד.
  • שיקום מקצועי – החולים בגידול שפיר במוח שנקבעו להם לפחות 20 אחוזי נכות רפואית עשויים להיות זכאים לקבלת שיקום מקצועי בו הם יכולים ללמוד מקצוע חדש אשר תואם ליכולות שלהם כרגע ובכך לחזור לשוק העבודה, הטבת שיקום מקצועי מגיעה מכוח חוק נפגעי עבודה.

ואילו זכויות נוספות מגיעות לחולים ממס הכנסה?

חולים בגידול שפיר במוח אשר הוכרו להם לפחות 90% נכות על ידי הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי זכאים לקבלת פטור מתשלום מס הכנסה. הטבה זו כוללת החזרי מס רטרואקטיביים של עד שש שנים אחורה.

לחולים בגידול שפיר במוח יכולות להיות זכויות נוספות כמו: הנחות במיסים עירוניים, הנחות בחברת הטלפון בזק, סיוע בשכר דירה ממשרד השיכון ועוד.

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום