זכויות זוגות חד-מיניים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מעמדם של זוגות חד מינים במשפט הישראלי, זהה למעמדם של ידועים בציבור, על זכויותיהם וחובותיהם. תיקונים אלו, שנוספו לחוק, הם חדשים וקיימים בספר החוקים רק בעשרים השנים האחרונות.

מרבית ההישגים בחוק להבאת שוויון בין הומוסקסואלים להטרוסקסואלים, הושג באמצעות פנייה פרטית של אזרחים לבית המשפט שנתקלו בחוק המפלה.

זכויות זוגות חד-מיניים הוא נושא טעון שטרם הגיע לפתרון משביע רצון בישראל. מצד אחד המדינה הדמוקרטית מצטיינת בחקיקה ליברלית להחלת שוויון על בסיס נטייה מינית, ומצד שני הממסד הדתי מושך לכיוון ההפוך עד כמה שניתן.

עם קום המדינה, בעקבות חוקי הבריטים ששלטו אז בישראל, משכב זכר היה אסור. עם זאת, חוק זה מעולם לא נאכף בגבולות המדינה היהודית, אלא אם היה כחלק מפשעים קשים יותר. למשל, אם גבר אנס ילד, הוא יואשם באונס קטין וגם במשכב שאינו כדרך הטבע.

התיקונים בחוק העונשין

באלף תשע מאות שמונים ושמונה, חל תיקון בחוק העונשין. והאיסור למשכב שלא כדרך הטבע נמחק כליל. אז החל מהפך אמיתי בזכויותיהם של הזוגות החד מיניים. ארגונים שונים קמו לזכויות הקהילה ההומו-לסבית, ועמדו על השגת שוויון בפני החוק עבור זוגות הומוסקסואלים. המאבק היה ארוך וההישגים הגיעו טיפין טיפין.

תיקון נוסף בחוק, הגיע באלף תשע מאות שמונים ושמונה, עד אז יחסי מין אנאליים היו אסורים על פי חוק. עם התיקון בחוק, האיסור בוטל, אך הוגבל לגיל שמונה עשרה ומעלה. לעומת יחסים הטרוסקסואליים המותרים מגיל שש עשרה. הבדל זה, יש בו משום אפליה. בשנת אלפיים נכנס שינוי נוסף, לתיקון האפליה. גיל יחסי המין הושוו, וכעת, יחסים הומוסקסואלים והטרוסקסואלים מותרים מגיל שש עשרה.

שיפור נוסף במעמדם של זוגות חד מיניים

אחד התיקונים המשמעותיים בחוק, הגיעו בעקבות פנייה לבית המשפט לענייני משפחה, של זוג לסביות. הן פנו לבית המשפט בבקשה לאשר הסכם ממון שנחתם ביניהן. צעד זה לא היה מקובל לפני כן. בית המשפט חתם על ההסכם ובכך פתח צוהר נוסף לשוויון עבור הזוגות החד מיניים.

פנייה נוספת של לסבית, הביאה לתיקון ביחס כלפי רווקות מול נשואות בעניין הפריה. עד אותה פנייה, אישה נשואה שנזקקה לטיפולי פוריות, תרומת זרע או הפריית מבחנה, קיבלה את הנחוץ לה משירותי הבריאות בקלות יחסית. לעומת אישה שאינה נשואה, שהצטרכה להביא חוות דעת פסיכיאטרית על מנת להתחיל בהליך. פנייתה של הגברת, שהייתה בזוגיות חד מינית של מספר שנים, הביאה להוראת בית המשפט, להעניק יחס שווה לאישה נשואה ושאינה נשואה.

בני זוג הטרוסקסואלים, שאחד מהם נפטר, מזכה את בין זוגו בפנסיה וקצבת שארים, לא כך היה המצב בין זוגות הומוסקסואליים. עד שהגיעה פנייה בעניין לבית המשפט. שם אושר לראשונה הענקת פנסיה וקצבה גם לבן זוג הומוסקסואל. יתרה מכך, בית המשפט הוסיף על העניין, הקלות בהוכחת הזוגיות. מהטעם שפעמים רבות זוגיות חד מינית מתרחשת בסתר.

אדם הרוצה להעביר את דירתו על שמו של בן זוגו, פטור ממס שבח. גם בעניין זה הושג שוויון, וזוגות חד מיניים כלולים בפטור זה.

המצב כיום מבחינת החוק

בשני העשורים האחרונים הוכנסו כמה שינויים בתפיסה הצה"לית את הקהילה ההומו- לסבית. בשנות השמונים, לא גיוסו חיילים שהצהירו בגלוי על נטייתם המינית, לתפקידי מודיעין, חלקם אף שוחררו מצה"ל בגין בעיות נפשיות.

מלבד זאת, חיילים הומוסקסואליים לא קודמו לקצונה, ולא הוצעו לשירות קבע. חל מהפך, קיום אין תפקיד שייפסל עבור חד מיני. יתרה מכך, צה"ל אף מכיר בבני זוג חד מיניים כאלמנים ואלמנות.

חוקקו חוקים נוספים, שמטרתם להגן על חברי הקהילה, למשל, איסור הפליה בעבודה על רקע נטיות מיניות. חוק נוסף, הוא במסגרת חוק איסור לשון הרע. חל איסור להעליב או להשפיל אדם בגין נטיותיו המיניות. אסור גם לייחס לאדם נטיות מיניות שקריות.

מדינת ישראל, היא בין המדינות שמעניקות הכי הרבה זכויות לקהילת ההומו- לסבית.

ראו גם:

זכויות להט"ב