זכויות רפואיות לסובלים מספונדילוליזיס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהו מבחן הרופא הסביר?

אנשים רבים סובלים מבעיות גב או מכאבים בגב, כאשר חלקם יכולים לתפקד באופן נורמטיבי ואילו אחרים סובלים ממגבלות משמעותיות וכן מכאבים מוגברים. בין מחלות הגב הידועות והנפוצות יחסית ניתן למצוא גם את הפגיעה (או המחלה) שנקראת ספונדילוליזיס. באמצעות אבחון נכון ניתן לטפל ולהשיג הטבה ניכרת ואף ריפוי. לחולים שמורות כמה וכמה זכויות, הן רפואיות והן אחרות.

זיהוי ואבחון לפני טיפול

הזכות הבסיסית השמורה לכל הסובלים מכאבי גב בשל ספונדילוליזיס היא כמובן אבחון נכון. אבחון נכון של הבעיה יהיה הבסיס לטיפול מתאים, על פי מצבו של כל חולה וחולה.

מצב של ספונדילוליזיס איננו בדיוק מחלה כי אם מצב של נזק ופגיעה נקודתית בגב – בעמוד השדרה. רופאים הבקיאים בכך מספרים שמדובר בנזק שנוצר באזור חוליות המותניים, כאשר בקרב חלק מהחולים מאובחן נזק בחוליות עליונות יותר.

זכותם המלאה של הסובלים מכאבי גב וכן מבעיה בחוליות היא לעבור אבחון מהיר ככל שניתן על מנת להקטין את הסבל ולאפשר החלמה מהירה ותקינה.

ספורטאים (מקצועיים או חובבים) ואנשים שעובדים בעבודה פיזית קשה עומדים בקבוצת סיכון משמעותית לפגיעה זו בגב. מדווח גם על הקשר גנטי להימצא בקבוצת סיכון לכך. במהלך הבדיקה עשוי הנבדק להתבקש לבצע תנועות שונות בעמידה או בישיבה ונהוג להמליץ גם צילום רנטגן של אזור עמוד השדרה מותני. אבחון איכותי יכול להצביע לא רק על קיום הבעיה כי אם גם להצביע על היותה של הבעיה חדשה יחסית או לחילופין – בעיה ארוכת טווח וישנה.

הזכות לטיפול מיטבי

זכותם המלאה של הסובלים ממצב של ספונדילוליזיס היא לקבל טיפול איכותי שימנע החמרה בשלב הראשון ולאחר מכן יעודד שיפור עד כדי החלמה ולכל הפחות הפחתה של כאבים ומגבלות בתנועה. בקרב אחוז מסוים מהחולים ישנה המלצה גורפת על מנוחה. מנוחה עשויה בהחלט להיטיב עם הכאבים ולעיתים גם לאפשר ריפוי מלא. במקרים רבים מקבל החולה מרשם לתרופות נגד כאבים, בפרט כאשר הללו מפריעים לשגרת החיים.

זכות חשובה היא לקבל הפנייה לטיפול פיזיותרפיסטי. החולים זכאים לטיפול כזה על פי המלצת רופא, ולמעשה מדובר בסדרת מפגשים. לחולים בעלי ביטוח משלים ישנה זכאות במרבית קופות החולים למספר גדול יותר של טיפולים. לעיתים נדירות יחסית, כאשר לא נרשמת כל הקלה והכאבים נעשים קשים וחריפים – קיימת אפשרות לטיפול לא שמרני דהיינו – התערבות כירורגית.

זכויות בביטוח לאומי

למרות שפגיעת ספונדילוליזיס לא נחשבת על פי רוב לכזאת שגוררת אחוזי נכות משמעותיים הרי שיש מקרים שבהם קיימת הגבלה חריפה בתפקוד היום יומי. במידה והנפגע מתקשה לתפקד, במידה וישנה ירידה של ממש בכושר לעבוד ובמידה שלמצב זה מתלוות מחלות או פגיעות אחרות, יתכן שהחולה יוכל להיות מוכר גם כנכה. משמעות עובדה זו היא שניתן לקבל אישור לאחוזי נכות שבמקרים מסוימים מקנים קצבאות שונות כגון קצבת נכות, קצבת ניידות, השלמת הכנסה וכדומה.

זכויות לנפגעי עבודה

מכיוון שאצל חלק מהסובלים מבעיות גב השונות החלה הבעיה עם הקשר של מאמץ יתר, הרי שלעיתים ניתן להכיר בנפגע כמי שנפגע או חלה במסגרת עבודתו. הכרה במצב כפגיעה בעבודה יכולה להביא עימה זכויות מיוחדות.

פגיעה בעבודה צריכה להיות מוכרת בשילוב רופא תעסוקתי ועם אישורים מתאימים מהמעסיק. במידה וביטוח לאומי אכן מכיר בנפגע כנפגע עבודה ניתן לקבל זכויות בהתאם, מעבר לדמי מחלה. בין היתר ניתן לקבל דמי פגיעה בעבודה, ניתן לקבל גם טיפולים רפואיים במימון מלא של המוסד לביטוח לאומי ולעיתים קיימת גם זכאות לשיקום הנפגע מבחינה מקצועית.