זכויות רפואיות לסובלים מפריצת דיסק צווארי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אחוז ניכר מהאוכלוסייה הכללית סובל מבעיות של גב וצוואר. לעיתים, כאבי בגב או בצוואר הם תוצאה של שרירים תפוסים אך לעיתים אחרות הדבר עלול להצביע על פריצת דיסק.

על פי רוב, מרבית העומס בפעולות יום יומיות מוטל על חוליות באזור המותניים והגב לא על אזור חוליות הצוואר. עם זאת, בשל תנועות לא נכונות, הרמת משא בצורה שגויה, תאונה בעבודה או תאונת דרכים עשוי בהחלט להתרחש מצב של פריצת דיסק צווארי. לסובלים ממצב זה יש לא מעט דרכי התמודדות ולא מעט זכויות רפואיות.

פריצת דיסק צווארי – אבחון

אנשים החוששים מכך שקיימת אצלם פריצת דיסק בכלל או פריצת דיסק צווארי בפרט זכאים לדרוש ולקבל התייחסות רפואית ובדיקות מתאימות. מכיוון שיש סיבות רבות לכאבים בגב או בצוואר, לא תמיד האבחון נעשה בצורה מידית. בנוסף לכך, יש לציין שבמקרים מסוימים עשוי אדם לסבול מפריצת דיסק צווארי למשך תקופה ארוכה בלי לסבול מסימפטומים ברורים.

הדרך לאבחון ראוי של פריצת דיסק צווארי מתחילה פעמים רבות בתלונה אצל רופא המשפחה. במידה והמצב אינו ברור או שמתחייב בירור נוסף, זכאי החולה להישלח לבדיקה מקצועית אצל אורתופד או רופא מומחה אחר. במידת הצורך יישלח המתלונן לבדיקות כגון צילום רנטגן או בדיקות הדמיה. חשוב מאוד לשלול מצבים רפואיים אחרים שיכולים להוביל לכאבי גב וצוואר והדבר אמור בסוגים שונים של דלקות, פגיעות מפרק ועוד.

טיפול בפריצת דיסק צווארי

הזכות לאבחון מתאים ולמעקב רפואי בקופות החולים ולעיתים גם במרפאת חוץ, בבית חולים או במרפאת מומחים צריכה להיות משולבת עם טיפול רפואי מתאים. הטיפול יכול להינתן בשלבים, כאשר הנטייה היא להעניק בשלב הראשון טיפול שמרני, ללא ניתוח.

ישנם חולים אשר מנוחה ניכרת והימנעות מהרמת משאות כבדים מביאה עימה הקלה ניכרת. אצל אחרים, ישנו צורך לעשות שימוש בתרופות נוגדות כאב, לפחות מפעם לפעם. בין אם קיימת תחושה של זרמי חשמל או כאב מוקרן ובין אם לאו, קיימת בדרך כלל זכות לפנות לטיפולי פיזיותרפיה במסגרת קופת החולים ואם המצב מגיע לכדי כך – גם במסגרת אשפוז. בקופות החולים השונות יש קריטריונים למספר טיפולי פיזיותרפיה במצבים רפואיים שונים, לרבות פריצות דיסק. מלבד זאת זאת, מומלץ שהמטופל יבצע פעילות לחיזוק שרירי ליבה ושרירים תומכים באזור הצוואר והגב.

תאונת עבודה ותאונת דרכים

חלק בלתי מבוטל מהפגיעות הרציניות בצוואר מתרחשות כתאונות עבודה או כתאונות דרכים. במידה ומדובר בתאונת דרכים, הרי שמלבד פניה לביטוח הלאומי בפגיעות קשות ומלבד קבלת טיפול רפואי, ניתן לתבוע את חברת הביטוח לקבלת פיצוי בגין הפגיעה. במידה ומדובר בתאונת עבודה שהובילה לפריצת דיסק צווארי, בין אם מוגדרת גם כתאונת דרכים ובין אם לאו, זכאי הנפגע לתבוע הכרה כנפגע תאונת עבודה ויש לכך משמעות בזכויות מיוחדות.

נפגעי תאונות עבודה זכאים לקבל מביטוח לאומי דמי פגיעה. בנוסף, קיימת הזכות לקבל מימון מלא של הוצאות הטיפול הרפואי, בדיקות, תרופות, פיזיותרפיה וכן הלאה. זאת, במידה והללו קשורים באופן ישיר לפגיעה. בחלק מהמקרים גם ניתן לקבל סיוע בשיקום מקצועי.

נכות זמנית ונכות צמיתה

במידה וקיימת מגבלה בתנועה וכאשר הפגיעה בצוואר איננה מסתכמת באי נוחות קטנה, ניתן לעיתים לדרוש ולקבל הכרה בנכות רפואית וכן בנכות תפקודית. המשמעות של הכרה בנכות תפקודית מטעם הביטוח הלאומי הינה שיכולתו של הנפגע לעבוד ירדה כתוצאה מהפגיעה או המחלה. נכים שאושר להם מצב של אי כושר עבודה, זמני או קבוע, יוכלו לקבל קצבאות וגמלאות שונות בהתאם לספר התפקוד של ביטוח לאומי.