זכויות גבר שמורחק מביתו

גבר זה אשר הורחק מביתו על ידי צו הגנה, נמצא במצב משבר קשה מאוד, עולמו מתפרק לנגד עיניו. אין הוא גאה במעשיו או בהתנהגותו, הוא אף חש רגשות אשם ובושה גדולה. קיימים מקרים בהם כלל לא הייתה אלימות. אך ברוב המקרים, הגבר אינו מודע לכך שהתנהגותו היתה אלימה.

מכנים זאת הכחשה של האלימות או מינימליזציה, אך מדובר במנגנוני הגנה לא מודעים. אותו גבר חווה אלימות והתעללויות בילדותו. הוא אף אמר לעצמו לא פעם, לא אהיה כמו אבי. במקרים אחרים, האלימות נחוותה בילדותו כדרך חינוך. אותו גבר, היה ילד שחונך ביד קשה וחונך לא להביע רגשותיו. האלימות הינה דרך התקשורת היחידה אותה הוא מכיר.

חשוב לציין, כי האלימות במשפחה חוצה מגדרים ואוכלוסיות, היא מתקיימת בכל מעמד סוציו אקונומי, ואינה מתקיימת רק באוכלוסיות חלשות, כפי שנהוג לחשוב.

צו הגנה

על פי חוק, כל אישה הפונה לבית המשפט יכולה לקבל בו במקום צו הגנה לשבוע. צו זה בעצם מרחיק את הגבר מביתו ואסור לו להתקרב או ליצור קשר עם האישה. לאחר שבוע מתקיים דיון במעמד הגבר והאישה, ובמידת הצורך הצו מוארך. חוק זה נחקק כהגנה מיידית לנשים.

אומנם צו זה הוא בעל ערך רב, אך עבור הגברים צו זה נחווה כלא הוגן. במשטרה ובבתי המשפט קיימת הנטייה להסיר כל ספק ולהגן על האישה בכל מחיר, תוך שלילת זכויותיו של הגבר. למעשה, לגבר כמעט אין קול בתהליך זה. יש לציין, כי במקרים רבים נשים אכן משתמשות לרעה בזכות זו.

טיפול

קיימים מענים רבים עבור האישה והילדים, אך תחום הטיפול בגברים הינו חדש בארץ ושנוי במחלוקת. ההבנה כי הגבר זקוק לטיפול לא פחות מאשר האישה והילדים, אט אט מחלחלת. הגבר הפוגע, כל עוד אינו מקבל סיוע, ימשיך לפגוע, כיון שאינו יודע אחרת.

מענים עבור הגבר המורחק

תחום זה הינו חדש בארץ, וכיום קיימים מספר מועט של מענים:

1)     בית נועם: בית נועם מיועד לגברים אלימים ונותן מענה טיפולי לתקופה של ארבעה חודשים. במהלך היום הגברים יוצאים לעבוד ובערב מתקיימת תוכנית טיפולית.

2)     דירת של"ב חיפה: נותנת מענה דיורי ושיקומי-טיפולי עבור גברים מורחקי בית בהליך אזרחי, הכוונה, שלא נפתח נגדם תיק במשטרה. כל גבר שקיבל צו הרחקה מביתו יכול להתקבל לדירה. אף פה, הגברים עובדים במשך היום.

3)     מרכז יום לגברים אלימים עצורי בית/מובטלים: פועל בבאר שבע בלבד ומיועד לגברים אשר נמצאים בתנאי מעצר בית או שהינם מובטלים. מרכז היום מעניק תוכנית טיפולית אינטנסיבית ופועל בין השעות 8:30-15:30. הגברים עוברים כארבע קבוצות ביום, שונות ומגוונות. בין היתר, קבוצת צעדים, שינוי, יחסים, שיאצו, אומנות ועוד.

4)     דירת של"ב באר שבע: בשונה מהדירה בחיפה, לדירה בבאר שבע מתקבלים גברים הן בהליך אזרחי והן בהליך פלילי. הגברים בהליך הפלילי נמצאים בתנאי מעצר בדירה, בתנאי שהם משתתפים בתוכנית הטיפולית של מרכז היום לגברים אלימים. בדירה ישנה תוכנית טיפולית-שיקומית. כל גבר יכול לפנות

5)     ביטוח לאומי: גבר שמורחק מביתו והינו מובטל, זכאי להגיש תביעה לקצבת הבטחת הכנסה, בנפרד מאישתו, יש טופס מיוחד שמצורף לתביעה, הצהרה על היותו פרוד.

6)     משרד השיכון: ניתן לקבל סיוע בשכר דירה, לפי תנאי משרד השיכון, בעמידר או במ.ג.ע.ר.

7)     חשוב לפנות למרכז למניעת אלימות במשפחה אשר שייך למשרד הרווחה, שם ניתן לקבל ייעוץ, סיוע והפנייה לדירות השל"ב במקרה הצורך.

מאמרים נוספים בנושא:
זכויות אמהות חד הוריות

איסור לשון הרע ושם טוב

שירותי מבחן למבוגרים

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום