זכויות ילדים חולי סרטן והוריהם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זכויות ילדים חולי סרטן והוריהם

כאשר נודע שילד חולה בסרטן, השיגרה מתהפכת. הורים לילדים חולי סרטן נדרשים להתגייס למאבק יום ולילה במחלה, ולתמיכה זכויות ילדים חולי סרטן והוריהםאינטנסיבית נפשית ופיזית בילד החולה. כפועל יוצא מכך הם חווים גם נטל כלכלי. המדינה מצידה תומכת במשפחות בין היתר במתן הטבות, לצד זכויות מהמוסד לביטוח הלאומי, והקלות מצד קופות החולים.

אילו זכויות מגיעות לילדים חולי סרטן ולהוריהם?

קצבת נכות

המוסד לביטוח לאומי תומך בילדים חולי סרטן באמצעות תשלום של גמלה חודשית לילד נכה. צריך לשם כך להגיש לביטוח הלאומי בקשה מגובה במסמכים רפואיים. הוועדה הרפואית מזמנת את הילד ואת ההורים לפגישה ובוחנת אם יש בסיס לקבלת קצבת הנכות על פי אחוזי נכות שנקבעים לילד החולה. הועדה מחליטה לגבי מתן הגמלה תוך 45 ימים מקבלת התביעה וניתן לקבל תשלומים באופן רטרואקטיבי עבור שנה קודמת.

ניתן לערער על החלטת הועדה באמצעות ועדת ערר של המוסד לביטוח לאומי או בבית הדין האזורי לענייני עבודה. במקרה שבו הילד החולה עובר את גיל 18, הילד יקבל קצבת נכות כללית ולא גמלת ילד נכה.

קצבת ניידות

במקרים רבים ילד שהוא חולה במחלת סרטן הוא גם מוגבל בניידות. הביטוח הלאומי ישלם גמלת ניידות כאשר נקבע שהילד מוגבל בניידות לא פחות מ- 80% בשל המחלה, או שהוא זקוק לכיסא גלגלים,.

כמו כן, תג נכה לרכב שבו מסיעים את הילד לטיפולים יתקבל עבור מי שמתקשה ללכת, והתניידותו ללא רכב מסכנת את בריאותו, או שהוא למרותק לבית. המדינה מממנת גם הסעות לטיפולים.

בנוסף ניתנים הסדרי חניה בבתי החולים, וגם שרותי הסעה לטיפולים.

זכויות הנוגעות לעבודת ההורים

הבעיה העיקרית של הורים לילדים חולים בסרטן היא ניהול החיים הרגילים לצד המחלה. במקרים רבים ההורים מפסידים ימי עבודה בשל הצורך לסעוד את ילדם בבית החולים.

להורה לילד חולה סרטן יש זכות להעדר מהעבודה עד 90 ימים בשנה ע"ח ימי מחלה או חופשה שנצברו.
אם מדובר בהורה יחיד הוא יוכל להעדר עד 110 ימים. עובד שמתפטר כדי לטפל בילדו יהיה זכאי לפיצויי פיטורין אם עברה שנה לפחות, כמו כן אם מדובר בעצמאי, הוא יכול לפדות חלק מהכספים מתוך החסכון הפנסיוני שלו.

נקודות זיכוי במס הכנסה

ההורים לילד חולה בסרטן יקבלו גם נקודות זיכוי במס הכנסה, דהיינו הפחתה מתשלומי מס. לצורך קבלת נקודות זיכוי ממס הכנסה, יש לפנות למס הכנסה בבקשה לזיכוי ממס בשל "קרוב נטול יכולת". כמו כן קיימת זכות גם לקבל החזר מס רטרואקטיבי עד 6 שנים, ופטור ממס בגין משיכת קופת גמל לפני מועד הפירעון ויש לפנות למנהלי קופות הגמל לצורך כך.

הנחות והטבות נוספות

הורים לילד חולה סרטן יקבלו גם הטבות והנחות כדלקמן:

  • הנחה בחשבון הארנונה;
  • הנחות בחשבונות הטלפון בבזק ובין היתר עבור התקנת הקו, דמי שימוש בקו, וכולי;
  • הנחות בחשבונות החשמל;
  • הנחות בחשבון מים – תוספת מים בתעריך הנמוך;
  • הנחה במס רכישה במקרה של 100% נכות;
  • כמו כן אפשר לקבל הלוואה לרכישת דירה בתנאים מטיבים ממשרד הבינוי והשיכון וכן מימון לשיפוצים לדירה בה מתגורר הילד הנכה;
  • אישור על אחוזי נכות בשל מחלת הסרטן מאפשר גם השתתפות בשכ"ד ממשרד השיכון;
  • בנוסף משרד הבריאות נותן עזרה עבור רכישת מכשירי שיקום כמו הליכונים, כסא גלגלים, חמצן, ואביזרים אחרים לאמבטיה, לשרותים, למיטה, וכולי;

סיוע ותמיכה בתחום ההשכלה, החינוך והלימודים

ילד שחלה בסרטן ומאושפז בבית חולים יכול ללמוד בבית החולים בתוכנית לימודים מיוחדת שמפעיל משרד החינוך בבתי החולים. ילדים חולים ששוהים בבית יכולים להשלים חוסרים וללמוד מהבית.

כמו כן יש גם זכות לקבל ליווי של סייעת רפואית למי שחוזר לבית הספר, ויש לו צרכי בריאות מיוחדים. במקרה כזה תינתן תמיכה לימודית, וכן השלמת לימודים על ידי חונכים באמצעות האגודה למלחמה בסרטן.

העסקת עובד זר

כאשר משולמת גמלת ילד נכה רשאית המשפחה להעסיק עובד זר, והיא מקבלת היתר לצורך כך. כמו כן יינתן היתר להעסקת עובד זר גם במקרה שבו הילד זקוק לעזרה פיזית, המהווה תנאי להימצאותו בלימודים, או שהוא זקוק להשגחה כל היום בגלל נכותו, וכולי.

יש לקבל היתר להעסקת עובד זר מרשות האוכלוסין, ולצרף לבקשה מסמכים ואישורים, ובין היתר חוות דעת של רופאים ועובדת סוציאלית.

תרופות ושירותים רפואיים

לילדים שהם חולי סרטן ניתנים בין היתר פטורים מהשתתפות עצמית בחלק מהתרופות, שירותים רפואיים, כמו ביקור במיון בנוגע לטיפול במחלה, בביקורות במרפאות חוץ בבית חולים, בבדיקות במכוני הדמיה, וביקורים אצל רופאים.

סל הבריאות כולל גם תרופות שונות למחלה, ולגבי תרופות שלא מצויות בסל הבריאות, אפשר לקבלן באמצעות ביטוח בריאות פרטי, ביטוח משלים, או בפניה לוועדות חריגים של קופת החולים.

עמותת למען ילדים חולי סרטן

יש מספר עמותות אשר מקיימות פעילות לילדים החולים ולמשפחותיהם, ביניהן:

  • עמותת גדולים מהחיים – דואגת לשפר את מצב הילדים בבית החולים, ומיידעת את המשפחה לעניין זכויותיה וכן בנוגע להשגת תרופות. טלפון: 03-619-5977.
  • האגודה למלחמה בסרטן – מפעילה נופשונים, אירועי תרומות, וכולי. טלפון: 1-800-599-995.