חליתם בברוצלוזיס? אלו הזכויות הרפואיות של חולי קדחת מלטה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זכויות רפואיות של חולים בברוצלוזיס – קדחת מלטה

ברוצלוזיס, הידועה גם בתור "קדחת מלטה" (על שם המקום בו גילו אותה לראשונה), היא מחלה שאינה פשוטה כלל. המקור למחלהזכויות רפואיות של חולים בברוצלוזיס – קדחת מלטה הוא חיידקים מקבוצת Brucella, אשר מתאחסנים בצאן ובבקר. הם מועברים לאדם לרוב כתוצאה מצריכה של מוצרי חלב שאינם מפוסטרים או בשר נא שהמקור שלהם הוא בעלי חיים נגועים.זמן הדגירה של החיידקים ממושך, ועשוי להגיע גם לכמה חודשים. המחלה עצמה מתקדמת בצורה איטית, אבל עלולה לכלול תסמינים מגוונים (שלרוב אינם ספציפיים לה): עלייה בחום, כאבי ראש, כאבי גפיים, הגדלה של הכבד, הטחול או בלוטות הלימפה, חולשה כללית ועוד.

המחלה עלולה להסתבך ולגרום לנזקים חמורים ובלתי הפיכים באיברים חיוניים דוגמת הלב, העצמות והמוח. עקב התסמינים הכלליים קשה לאבחן את המחלה, בטח בשלבים הראשונים שלה, אולם האבחון המוקדם והמדויק חיוני להגדלת אחוזי ההצלחה בהתמודדות עם ברוצלוזיס.

מהן הזכויות הרפואיות להן זכאים חולי ברוצלוזיס?

ככל הידוע לנו, רשימת הזכויות בישראל אינה כוללת בתוכה התייחסות נפרדה מעמיקה מדי לברוצלוזיס. בניגוד למחלות ולמצבים רפואיים אחרים, אשר לגביהם נוסחו זכויות באופן ישיר, במקרה של קדחת מלטה לא ראינו התייחסות רחבה מדי. סביר להניח שהסיבה העיקרית לכך הוא סימני השאלה האופפים את המחלה והקושי לזהות את התסמינים שלה או לייחס אותם לחיידקים באופן ישיר.

חשוב להדגיש, עם זאת, שעדיין יש מה לעשות על מנת לממש זכויות רפואיות שונות. בדומה למצבים רפואיים אחרים, גם במקרה הזה בוחנים את הנזקים שנגרמו לאדם, התסמינים שהוא סובל מהם וההשפעה שלהם על איכות ושגרת החיים שלו. כאשר מתברר כי האדם חווה פגיעה משמעותית, ייתכן שהוא יקבל זכויות רפואיות וזכויות כלכליות: קצבת נכות, גמלת שירותים מיוחדים וכן הלאה. אדם המחזיק בביטוח בריאות משלים של קופות החולים או בביטוח בריאות פרטי עשוי להשתמש בו, בהתקיים תנאים מסוימים, על מנת לממן חלק מהטיפולים הרפואיים, התרופות וכן הלאה.

ברוצלוזיס יכולה להחשב גם כמחלת מקצוע

למרות שבמקרים רבים ההידבקות בחיידקי הברוצלוזיס היא "מקרית" ונובעת מאותה צריכה של מוצרי חלב ובשר נגועים, ישנם אנשים אשר דרגת הסיכון שלהם מראש למחלה היא גבוהה יותר. ברוצלוזיס עלולה להיות פועל יוצא של מחלה מדבקת או היחשפות לחיידקים בתנאים הנתונים של העבודה.

במקרה הזה, ייתכן מאוד שברוצלוזיס תוגדר כמחלת מקצוע לכל דבר ועניין. המשמעות היא שנדרשת הוכחה כי קיים קשר ישיר בין תנאי העבודה של האדם לבין ההידבקות בחיידקים. כאשר מוכיחים את ההידבקות ואת הנזק שנגרום, אפשר לתבוע גורמים שונים על מנת לממן את הנזק. אם יוכח אגב שמדובר בחשיפה הנובעת מתנאים לא נאותים של מקום העבודה או מרשלנות של המעסיק, יכול להיות שיהיה מקום להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

 כיצד מתנהלים במקרה של הידבקות?

כל מקרה של הידבקות בברוצלוזיס הוא מקרה שונה בפני עצמו, כאשר ההבדלים הם ברמת הפגיעה, בתסמינים המופיעים אצל האדם ועוד. לכן אי אפשר להעריך מראש מהן הזכויות שהאדם עשוי לקבל. בנוסף לכך עשויה להיות השפעה משמעותית לביטוחים הספציפיים שהאדם מחזיק בהם, כפי שהסברנו קודם לכן.

השורה התחתונה היא שנקודת ההתחלה צריכה להיות סקירה של הפוליסות שהאדם מחזיק בהן, התנאים למימוש של כל אחת, ההחרגות וכן הלאה. רצוי מאוד להתחיל לאסוף כבר משלב מוקדם מסמכים רפואיים וסוציאליים המפרטים את הפגיעה שעבר האדם, כמו גם קבלות על הטיפולים הרפואיים השונים. אלו עשויים להגדיל את הסיכויים שהתביעה תתקבל ואף להגדיר מהם סכומי הכסף שאפשר יהיה לקבל במסגרתה.

לקריאה נוספת:
Brucellusis – CDC
What is Brucellusis – Web MD