ביטוח בריאות

חוק ביטוח הבריאות מחייב כל תושב לשלם בהתאם להכנסתו החודשית דמי ביטוח בריאות, מי שאינו עובד מחויב בתשלום בריאות חודשי מינימאלי של 95 שקל. יחד עם זאת, ישנה שכבה בישראל שפטורה מתשלום דמי ביטוח בריאות, והיא: כל מי שהינו מתחת לגיל 18, ילדים תושבי ישראלים נחשבים אוטומאטית למבוטחים בריאותית ללא צורך בתשלום כלשהו.

מי פטור מתשלום ביטוח בריאות?

אישה עקרת בית שנשואה למבוטח ואינה בעלת שכר כלשהו, חיילים בשירות סדיר מקבלים שירותי בריאות במסגרת צה"ל, כמו כן כל עציר או אסיר ששוהים בבית מעצר לתקופה של 12 חודשים ומעלה, עולים חדשים במסגרת תקופת ההסתגלות בארץ פטורים מתשלום דמי ביטוח בריאות של שנה מיום קליטתם בישראל, כמו כן, מי שמלאו לו 18 ודחה את גיוסו עד גיל 21 מקבל פטור של עד שנה מתשלום דמי ביטוח הבריאות.

בחירת קופת חולים

לכל תושב הזכות לבחור את סוג קופת החולים אליה הוא מעוניין להשתייך, כדי להירשם לאחת מקופות החולים יש לגשת לסניף דואר שם תתבקש למלא טופס מיוחד ולשלחו, רוטינה שכרוכה בתשלום. כמו כן, גם אם מאסת באחת מקופות החולים מאיזה סיבה שהיא אתה מבקש להחליף קופת חולים, גם לשם כך עליך לפנות לסניף דואר ולמלא טופס מעבר. הזכויות בקופת חולים נשמרות על מנת למנוע ניצול לרעה של שירותי הבריאות בישראל למטרות עשיית רווח.

כיצד משלמים ביטוח לאומי

אם אתה שכיר על המעביד שלך להפריש ממשכורתך חמישה אחוזים כדמי ביטוח בריאות, אם הינך פרילנס או בעל עסק עצמאי עליך לשלם בעד עצמך כחמישה אחוזים משכרך החודשי כדמי ביטוח לאומי.

מה זה ביטוח בריאות משלים?

רוב תושבי מדינת ישראל (מעל 60 אחוז) לא מסתפקים בביטוח הבריאות הממלכתי שהמדינה מספקת לתושביה ומכסים את עצמם או ב"ביטוח בריאות משלים" שנעשה במסגרת פרטית בחברות ביטוח בריאות אשר מודדות את הביטוח בהתאם לנתוני הלקוח, בין השאר, על פי גילו, או בתוספת תשלום לקופות החולים, שנקראת גם שב"ן (שירותי בריאות נוספים) והיא. שירותי הבריאות במסגרת שב"ן מאפשרות לחסות טיפולים שלא ניתנים על ידי המדינה בביטוח בריאות ציבורי כמו טיפולי שיניים, בדיקות היריון מיוחדות, ועוד. כל קופת חולים מעניקה לחבילות הביטוח המשלים שלה שם אחר. כללית – "כללית מושלם", מכבי שירותי בריאות – "מכבי זהב",קופת חולים מאוחדת – " מאוחדת עדיף", וקופת חולים לאומית – "לאומית ועוד". קופות החולי מחויבות להעניק חבילת שירות בריאות משלים לכל אדם באשר הוא ללא אפליה, גם לא לפי גיל או מצב בריאותי.

סוגים נוספים של ביטוח

חברות ביטוח בריאות פרטיות כיום מציעות חבילות שונות כמו תשלום כלשהו במידה ומתגלית אצל המבוטח מחלה קשה, בו הוא יכול לעשות כפי שיחפוץ, כמו לקיחת פסק זמן מהעבודה, תשלום המשכנתא, חופשה לחו"ל או תיירות מרפא, הגשמת חלום וכו', או הענקת סכום למשפחת המבוטח במקרה של פטירתו וזאת על מנת להבטיח שקט כלכלי לבני המשפחה. את חבילות הביטוח השונות חברות ביטוח בריאות מציגות כעניין הכרחי לכל אדם שחי במדינת ישראל, ומעניקות סיבות שונות ואף משכנעות כמו למשל, כל אדם שלישי במדינת ישראל חולה בסרטן.

חבילה בסיסית מול חבילה מורחבת

לחברות ביטוח הבריאות שני סוגי חבילות, חבילה בסיסית וחבילה מורחבת. חבילה בסיסית מכילה ביטוח רפואי במקרים של מחלות קשות או ניתוחים עליהם מוסכם מראש, כמו כן חבילה בסיסית יכולה להירכש גם כמתן סכום פיצוי במידה והמבוטח חולה במחלה קשה, שגם היא כמובן צרכיה להיות תחת הסכמת שני הצדדים, חברת הביטוח והמבוטח. חבילות ביטוח הבריאות המורחבות כבר מאפשרות כיסוי נרחב על ניתוחים שמתבצעים באופן פרטי, השתלות, וטיפולים שונים, תשלום של פיצוי של משפחת המבוטח במקרה והוא נפטר מהמחלה, מאבדת את היכולת לעבוד בעקבות ניתוח, שירות צבאי, תאונה. בנוסף חבילות ביטוח בריאות נרחבות מכסות על ביקורי בית של רופא, ועוד.

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום