זכויות רפואיות הניתנות לאחר התקף לב

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כאשר אדם עובר אירוע של התקף לב, הוא נפגע מבחינה בריאותית, מבחינה נפשית, וכמובן שגם מבחינה כלכלית. תחום הכלכלה, לאחר התקף לב, הוא קריטי ביותר, משום שהאדם מפסיק את עבודתו ונשאר בבית למשך מספר שבועות, יוצא ממעגל העבודה והכנסתו נפגעת בצורה משמעותית.

פרט לעובדה שהוא עזב את מקום עבודתו, האדם עובר טיפולים רפואיים יקרים וזקוק לתקופה ממושכת של החלמה ושיקום. לעתים, עקב מצבו הוא נזקק לשירותים ולעזרים שונים, שמכניסים אותו ואת משפחתו להוצאות כספיות גדולות וכבדות מאוד.

מרבית האנשים לאחר אירוע של התקף לב אינם מודעים לכל הזכויות המגיעות להם בגין המקרה. לפניכם רשימת הזכויות הניתנות לאחר התקף לב, מתוקף חוק הבריאות וביטוחי הבריאות השונים.

אחוזי נכות והזכויות עבורם

לאחר אירוע של התקף לב, האדם יכול לגשת לביטוח לאומי, על מנת לקבל אחוזי נכות רפואית. שם הוא ייבדק בוועדה רפואית אשר בה קריטריונים מדויקים שקובעים האם אותו אדם זכאי לקבלת אחוזי נכות או לא, על כמה עומדים אחוזי הנכות והאם הם יינתנו לתקופה זמנית או לצמיתות. רוב ההטבות והזכויות לאחר אירוע של התקף לב ניתנות בהתאם לאחוזי הנכות ולתקופתם, אותם קבע המוסד לביטוח לאומי.

הזכויות לאחר התקף לב הן רבות, כאשר בראשן עומד תשלום של מענק חד פעמי או קצבת נכות חודשית עבור נכות כללית. שתי הדרכים לקבלת הכסף, ניתנות על ידי המוסד לביטוח לאומי. זכויות כספיות נוספות יכולות להיות השתתפות בתשלומי ארנונה, השתתפות בתשלומי שכר דירה, הנחות במס רכישה, פטור מאגרת רישוי, שירותי טלפון מוזלים, הוזלה של אגרות חינוך, הנחות בנסיעה בתחבורה הציבורית, שיקום מקצועי בהשתתפות עצמית ועוד.

אדם שבעברו אירוע של התקף לב, זכאי להגיש בקשה לפטור רפואי ממס למס הכנסה, שם יחליטו האם יינתן לו פטור זמני או קבוע. אם כן, אדם לאחר אירוע של התקף לב, זכאי לפטור מניכויי מס הכנסה, אך רק בתנאי שיעמד בתנאים הבאים:

  • במידה והוא קיבל 100% נכות רפואית בעקבות התקף הלב, יקבל פטור אוטומטי ממס.
  • במידה והוא קיבל 90% נכות רפואית בעקבות התקף הלב, עליו להגיש בקשה לקבלת פטור רפואי ממס.

המימון בתקופת המחלה

בהתאם לקביעת משרד הבריאות, אדם לאחר התקף לב זכאי לשהות בבית מלון או בבית הבראה למשך חמישה ימים. המימון הוא באמצעות סל הבריאות, כאשר ישנה השתתפות עצמית של החולה אשר עומדת על 180 שקלים ליום. בבתי ההבראה ובבתי המלון ישנה השגה רפואית צמודה, מועברות הרצאות והדרכות בקשר להתקפי לב, למחלות לב ובכלל על שמירת אורח חיים בריא.

במידה והמימון עבור השהייה בבתי המלון או בבתי ההבראה מגיע מקופות החולים ומביטוחי הבריאות המשלימים, ניתן לשהות במקומות זמן ארוך יותר.

קבלת שירותי רפואה ורכישת ציוד רפואי

זכות נוספת לאחר התקף לב ניתנת באמצעות השתתפות מלאה או חלקית כאשר האדם רוכש מנוי למשדר קרדיולוגי מחברות פרטיות, ולהנחה כאשר הוא קונה מכשירים מיוחדים המטפלים במצבו לאחר התקף הלב.

תכניות שיקום לאחר התקף לב

במסגרת תכניות השיקום מקיימים פעילות גופנית מיוחדת עבור אנשים לאחר התקף לב. הפעילות מתבצעת תחת השגה רפואית צמודה, המשלבת הרצאות בנושאי בריאות. הפעילויות מתקיימות בדרך כלל פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע, למשך חודשים ספורים. את התכנית מממן סל הבריאות למשך ארבעה חודשים בלבד. ישנה אפשרות לפנות לקופות החולים ולביטוחים המשלימים, לשלם השתתפות עצמית בסכומים של 85- 140 שקלים בחודש, ולהיכלל בתכנית שיקום לאורך תשעה חודשים.

ראו גם: זכויות מושתלי איברים

למידע נוסף באתר:

חולים באנדוקרדיטיס? מגיע לכם כסף מהמדינה!