זכויות רפואיות לחולי אנדוקרדיטיס

חולי אנדוקרדיטיס סובלים ממחלה זיהומית של הלב. הקרום הפנימי של הלב (אנדוקרד) שמצפה את תוכנו, הוא זה שמזדהם ונוצרת דלקת, ולכן המחלה קרויה גם בשם "דלקת פנים הלב".

הדלקת מתמקדת בעיקר סביב מסתמי הלב, מה שהופך את המחלה לקשה ומסוכנת. במקרים בהם חל סיבוך במחלה, כ-40% מחולי אנדוקרדיטיס נפטרים כתוצאה ממנה מדי שנה.

אנדוקרדיטיס יכולה להיגרם כתוצאה מכמה תופעות כמו תהליכים ממאירים אותם עובר הגוף, זיהום כתוצאה מחיידקים, ריאקציה לקויה של המערכת החיסונית או כתוצאה מפטריות.

סוגי אנדוקרדיטיס

דלקת פנים הלב הזיהומית- דלקת שנוצרה כתוצאה מזיהום חיידקי בקרום הפנימי של הלב ובמסתמי הלב בשעה שהמנגנון המגן על הגוף מפני חיידקים נפרץ לחלוטין, מה שגרם לחיידקים לחדור אל הקרום הפנימי. הדלקת כוללת שני סוגים, בהם יכולים לחלות גם אדם עם לב בריא וגם אדם בעל מומים בלב. להלן שני הסוגים:

1. דלקת חריפה: על מסתם הלב מתיישב חיידק אלים וגורם למוגלה ולנמק, מה שיוצר קרעים במסתמי הלב. כשהמחלה במצב קשה, החיידק עלול להתפשט לשריר הלב, ואז החולה מפתח חום גבוה והוא מרגיש צמרמורות וחולשה בכל הגוף. בסוג זה שיעורי התמותה בקרב חולי אנדוקרדיטיס הוא גבוה.

2.  דלקת תת חדה: החיידקים שחודרים אל הגוף הם אלימים פחות. הם מתיישבים בלוע וגורמים לזיהום בחניכיים. כאשר ישנה כבר בעיה במסתמי הלב, נוצרת הדלקת והמסתם הופך להיות דלקתי ובצקתי, ובחלק מהפעמים חלק ממנו עלול להיהרס. בסוג זה של המחלה ניתן להשמיד את החיידקים באמצעות אנטיביוטיקה.

  • דלקת פנים הלב ורוקוזית- על מסתמי הלב ישנם קרישי דם מזוהמים קטנטנים וזעירים שמופיעים בצורה מפוזרת ובלתי אחידה.
  • דלקת פנים הלב תרומבוטית- על אחד ממסתמי הלב מתיישב קריש דם מזוהם מחיידקים.
  • מחלה שגרונית של הלב- סוג זה של מחלה מלווה בדלקות במערכת העצבים, בעור וכמובן בלב. התסמינים הם כאבי פרקים וחום גבוה. כשנפגעים מסתמי הלב, ישנה סכנה שחולי אנדוקרדיטיס יהפכו לנכים.

מתוך פירוט סוגי האנדוקרדיטיס ניתן להבין שזו מחלה שעלולה להסתבך ולגרום למוות. חולי אנדוקרדיטיס נזקקים לאשפוזים חוזרים וארוכים שגורמים לשיבוש החיים, חלקם מאבדים את כושר העבודה ואת היכולת להתפרנס. מתוקף היותם סובלים מהמחלה, חולי אנדוקרדיטיס זכאים למספר זכויות רפואיות בתקופת המחלה.

זכויות בביטוח לאומי

קצבת נכות

חולי אנדוקרדיטיס שאיבדו את כושר עבודתם ב-50% לפחות ויכולת ההשתכרות שלהם צומצמה ב-50% לפחות עקב המחלה, זכאים לקצבת נכות כללית בכל חודש.

גם חולי אנדוקרדיטיס שלא יכולים להשתכר יותר מ-25% מהשכר הממוצע במשק בגלל מחלתם, זכאים לקצבה זו. על החולים להיבדק בוועדות רפואיות בביטוח לאומי, בהן נקבע גובה אחוזי הנכות ונקבעת דרגת האי כושר לעבוד ולתפקד.

קצבת שירותים מיוחדים

ישנם חולי אנדוקרדיטיס המוגדרים כחולים סיעודיים בעקבות המצב הקשה של המחלה והם תלויים בעזרת הזולת באכילה ובשתייה, ברחצה, בהלבשה, בניידות, בקימה ובשכיבה ובשליטה על סוגרים.

מצבים כאלה מזכים את החולים בקצבת שירותים מיוחדים למטרת מימון עובד זר לסיעוד בביתם באופן צמוד.

מס הכנסה

  • החזרי מס: חולי אנדוקרדיטיס שמחלתם מוגדרת ככרונית קשה והם מוגבלים בתפקוד היומיומי, זכאים לקבל החזרי מס.
  • פטור ממס: חולים בעלי 90% נכות רפואית כתוצאה ממחלת אנדוקרדיטיס וכתוצאה ממחלות נוספות או חולים בעלי 100% נכות רק מהמחלה הזאת, זכאים לפטור ממס.

זכויות נוספות

זכויות נוספות המגיעות לחולי אנדוקרדיטיס הן הנחות במס רכישה, הנחות בארנונה, הנחות בבזק, הנחות בתעריפי התחבורה הציבורית, הנחות באגרת החינוך ועוד.

ראו גם:

זכויות חולי תלסמיה

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום