זכויות חולי טרשת נפוצה

טרשת נפוצה זוהי מחלה כרונית דלקתית קשה אשר קשורה במערכת העצבים. המחלה פוגעת באברים שונים בגוף, כאשר במרבית המקרים נפגעים המוח, חוט השדרה ועצב הראייה.

טרשת נפוצה גורמת למערכת החיסונית הטבעית בגוף לתקיפת מערכת העצבים, כמו שקורה כשוירוס אשר מגיע מחוץ לגוף. התוצאה של תקיפת המערכת העצבית נקראת "דמיאלינציה"- הרס המיאלין בגוף שהוא חומר שומני מבודד.

חולי טרשת נפוצה סובלים מפגיעות בפעולות מוטוריות בסיסיות ביותר, כמו למשל תחושות, ראייה, עיכול מזון, חשיבה, רגשות, תפקוד מיני וכדומה. מספרם של חולי טרשת נפוצה עומד כיום על בין 3,000 עד 5,000 חולים, כאשר בשאר רחבי העולם כולו חיים כארבעה מיליון חולים.

חולי טרשת נפוצה אשר נפגעו ביכולת לתפקד, לעבוד ולהתפרנס כתוצאה מהמחלה, אורח חייהם התקין נפגע או שהם זקוקים לטיפול צמוד ולהשגחה תמידית, סימן שמחלתם נמצאת בשלבים מתקדמים. חולי טרשת נפוצה זכאים להטבות שונות במוסדות שונים במדינה על מנת שיוכלו להתמודד עם המחלה ועם מה שמתלווה לה מבחינה כלכלית.

טרשת נפוצה – סימפטומים

  • הפרעות נוירולוגיות ממושכות על פני כמה ימים או שבועות.
  • חולשה או הפרעות תחושתיות בגפה אחת או בכמה גפיים.
  • חולשת שרירים.
  • תחושות נמלול.
  • פגיעה בעצב הראייה- טשטוש ראייה או ראייה כפולה.
  • הפרעות בדיבור עקב מעורבותו של גזע המוח.
  • ליקויים בשליטה על הסוגרים.

זכויות חולי טרשת נפוצה במוסד לביטוח לאומי

קצבת נכות כללית – חולים בטרשת נפוצה שקיבלו 60% נכות רפואית או 40%- בתנאי שאחד הליקויים ממנו הם סובלים עומד על 25% לפחות זכאים לקבל קצבת נכות כללית, אך ורק אם מחלתם פגעה ביכולתם להמשיך לעבוד ולהתפרנס או במקרה של עקרות בית חולות בטרשת נפוצה, המחלה בפגעה ביכולתן לבצע את עבודות משק הבית. אם מדובר בעקרות בית, עליהן לקבל לפחות 50% נכות רפואית בכדי לדון בעניין.

גם שכירים או שכירות וגם עקרות בית חייבים לאבד מכושרם לעבוד או לתפקד בשיעור של 50% לפחות. סכומי קצבת הנכות הכללית נקבעים על פי אחוזי אובדן כושר- 60%, 65%, 74% או 100% דרגות אי כושר.

קצבת ניידות – היה וחולי טרשת נפוצה נמצאים במצב מתקדם של מחלתם והם סובלים מליקויים שונים בגפיים התחתונות, ועקב כך ישנה מוגבלות בניידות בצורה משמעותית, בין אם הם נמצאים בביתם ובין אם הם נמצאים בחוץ, הם זכאים לקבל קצבת ניידות חודשית.

המוסד לביטוח לאומי מקבל את הכספים עבור קצבאות הניידות ממשרד האוצר ומשלמים אותן לחולי טרשת נפוצה. קצבת הניידות כוללת כמה הטבות להן זכאים חולי טרשת נפוצה, כגון זכאות לקניית רכב בפטור מלא או חלקי, זכאות לתו חנייה לנכה וזכאות לקצבה חודשית לשם הוצאות עבור החזקת הרכב.

ההטבות השונות וגובה הקצבה נקבעים על פי אחוזי המוגבלות בניידות של כל חולה בטרשת נפוצה.

זכויות חולי טרשת נפוצה במס הכנסה

חולי טרשת נפוצה אשר סובלים מכה מחלות פרט למחלה המדוברת, ושקלולן יחד הגיע ל- 90% נכות רפואית, וחולי טרשת נפוצה שרק מהמחלה היחידה הזאת קיבלו 100% נכות רפואית, זכאים לקבל פטור מתשלומי מס הכנסה.

זכויות חולי טרשת נפוצה במשרד הבריאות

חולי טרשת נפוצה המוגבלים ביכולת ההליכה ועקב כך הם מתקשים בניידות, זכאים לקבל מימון ממשרד הבריאות ברכישת מכשירי עזר כגון הליכונים, נעליים רפואיות, כיסאות גלגלים, מכשירי שיקום, קביים וכדומה.

רבים מחולי טרשת נפוצה בדרגה חמורה של המחלה נעזרים במימון המכשירים היקרים, כדי שיתאפשר להם, עד כמה שניתן, להמשיך ולהסתדר בחיים בצורה עצמאית.

ראו גם:

זכויות חולי קרוהן

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום