נהגים חדשים

אדם אשר עובר בהצלחה את מבחן הנהיגה המעשי ואת המבחן העיוני של אגף הרישוי נחשב נהג חדש למשך שנתיים מהמועד בו קיבל את רישיון הנהיגה.

במשך השנתיים הראשונות חלות עליו תקנות מיוחדות לנהגים חדשים אשר דורשות ממנו להקפיד מאוד על כללי הבטיחות ועל חוקי התנועה השונים, פן לא יישלל רישיונו, מכיוון שבתקופה זו רישיונו מוגדר כרישיון "על תנאי".

הרישיון על תנאי ניתן לנהגים חדשים בשנים האחרונות מכיוון שהמציאות המצערת של האסונות בכבישים הראתה כי הם מועדים יותר לתאונות דרכים ולטעויות כאלה ואחרות, והמדינה רצתה להגן עליהם ולעודד אותם להקפיד על נהיגה נכונה. כך נשמרים חיי הנהגים החדשים וחיי הנהגים הוותיקים, וגם חייהם של הולכי הרגל, עמם הם באים במגע על הכבישים.

משרד התחבורה הוציא הוראות מפורשות לגבי התקנות והחובות אשר חלות על הנהגים החדשים ואשר מחייבות אותם במהלך השנתיים הראשונות ממועד קבלת רישיון הנהיגה. להלן פירוט החובות:

חובות נהגים חדשים

  • אדם מוגדר "נהג חדש" במהלך השנתיים הראשונות ממועד קבלת רישיון הנהיגה.
  • אדם מוגדר "נהג חדש" גם אם הוא נהג ותיק באופנוע, במכונה ניידת או בטרקטור, מהרגע בו קיבל רישיון נהיגה חדש ברכב פרטי או ברכב משא.
  • על הנהגים החדשים חלה החובה לנסוע במכונית עם שלט "נהג חדש", ולהדביקו בשמשה האחורית. (נהג ותיק אשר נוהג באותו רכב שבו נוהג גם הנהג החדש לא ייסע עם שלט "נהג חדש", וכמובן שהאיסור בכל מקרה על נהג ותיק לנסוע עם אותו שלט).
  • נהגים חדשים חייבים לענות על כל התקנות המיוחדות עבורם והם מחויבים להקפיד מאוד על כללי הבטיחות בכבישים ועל כל חוקי התנועה באשר הם. הם נבחנים בקפדנות מרבית, יותר משנבחנים נהגים ותקים.
  • נהגים חדשים חייבים לנסוע לצד נהג מלווה במהלך כל שלושת החודשים הראשונים מיום קבלת רישיון הנהיגה, ואין הם רשאים כלל וכלל לנסוע בלעדיו. היוצאים מן הכלל שאינם מחויבים בתקנה זו הם נהגים חדשים באופנוע, בטרקטורון או בטרקטור. הם לא חייבים בנהג מלווה. נהג מלווה יכול להיות אחד משלושת האנשים הבאים:

1.      אדם מעל גיל 30 בעל רישיון נהיגה דומה לזה של הנהג החדש במהלך תקופה של שלוש שנים לפחות.

2.      אדם למעלה מגיל 24 אשר מחזיק ברישיון נהיגה דומה לזה של הנהג החדש במהלך תקופה של חמש שנים לפחות.

3.      מורה נהיגה עם ותק של חמש שנות נהיגה לפחות.

  • נהגים חדשים מתחת לגיל 21 יכולים להסיע עד שני נוסעים (פרט מהנהג המלווה) ולא יותר, אלא אם כן נמצא לצדם נהג מלווה (מדובר גם מעבר לתקופת השלושה חודשים הראשונים בהם חובה לנהוג עם נהג מלווה, ועד שימלאו להם 21 שנה).
  • נהגים חדשים אשר עוברים עבירות תנועה חמורות ייענשו בצורה קשה במיוחד, יותר מאשר הדרך בה נענשים נהגים ותיקים בעבור עבירות דומות. העונשים יינתנו באופן הבא:

1.      בכוחם של קציני משטרה לשלול את רישיון הנהיגה באופן מידי.

2.      המשטרה רשאית לדרוש מנהגים חדשים אלה להיבחן שוב ב"מבחן תיאוריה"- מבחן נהיגה עיוני, במבחן מעשי או לעבור שוב בדיקות רפואיות. הדברים נקבעים על פי החלטת משרד הרישוי.

3.      תקופת ה"נהג החדש" (שנתיים) מתחילה מחדש לאחר קבלת רישיון הנהיגה בשנית.

  • נהגים חדשים חייבים לעבור קורס של "ריענון נהיגה" אחרי חמש שנים ממועד קבלת הרישיון. משך הקורס 12 שעות ובסופו מבחן עיוני. רק נהגים שעוברים את הקורס ואת המבחן זכאים לחידוש הרישיון.

ראו גם:

תו חנייה לנכה

קצבת ניידות

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום