חינוך לילדים החולים בביתם ולילדים מאושפזים

ילדים החולים במחלות ממושכות, ילדים לאחר ניתוחים מורכבים או ילדים שנפגעו בתאונה, נאלצים פעמים רבות להיעדר מבית הספר למשך תקופה ארוכה. היעדרות זו גורמת לפער לימודי גדול בין הילד החולה לבין חבריו לכתה, וכן מנתקת את הילד ממעגל החיים הבריא שלו.

על מנת לשמר גם לילד החולה את הקשר והרציפות עם מערכת החינוך, ולהכניס לסדר יומו גם חלקים "בריאים" ומעניינים,  נחקק חוק חינוך חינם לילדים חולים, המאפשר לילד החולה להמשיך וללמוד גם כשהוא מאושפז תקופה ארוכה בבית החולים או כשעליו לשהות בביתו תקופה ארוכה עקב מחלתו.

חינוך לילדים המאושפזים בבתי חולים

ילדים הנאלצים לשהות בבית חולים למשך תקופה ארוכה זכאים לשירותי חינוך דרך משרד החינוך. בחלק ממחלקות הילדים בבתי החולים הגדולים יש בית ספר קטן המופעל בבית החולים למען הילדים המאושפזים בו. כיתות לימוד אלה מופעלות על ידי משרד החינוך ונמצאות באחריותו.

בכיתות הלימוד בבתי החולים נבנית לכל ילד מאושפז תכנית חינוך אישית הנקראת בקיצור אח"א. מכיוון שהילדים המגיעים לבית החולים הם ממקומות שונים בארץ, בגילאים שונים וברמות לימוד שונות, וכן מכיוון שהם מתחלפים ולא ניתן לבנות במקום כיתה קבועה, נבנית לכל ילד תכנית בהתאם לגילו ורמת הלימודים שלו.

תכנית חינוכית זו היא זכות של הילד וניתנת לו בחינם. את התכנית עצמה בונים יחד המורה מבית הספר בבית החולים, בשיתוף פעולה עם מחנך כיתת המקור של הילד במקום מגוריו וכן בשיתוף עם ההורים והילד עצמו.

בחלק מבתי החולים, כמו במקרים בהם אין מסגרת חינוכית בבית החולים עצמו, ניתנת לילד מערכת של למידה מרחוק באמצעות האינטרנט.

התכנית של למידה מרחוק נקראת "קו אור" ומופעלת על ידי עמותה הנקראת בשם זה. מדובר בתכנית לימוד אינטרנטית המאפשרת לילדים המאושפזים פעילויות של העשרה והפגת המתח בין הטיפולים והכאבים.

בבתי החולים בהם פועלת התכנית ישנם חדרי מחשבים לרשות הילדים המאושפזים ובהם מופעלת התכנית. התכנית ניתנת חינם לילדים ובני נוער מאושפזים בגילאי 3-21 . צוותי משרד החינוך הם שיוצרים קשר עם הילדים המאושפזים והוריהם לשם שילובו של הילד בתכנית.

חינוך חינם לילדים חולים השוהים בביתם

ישנם ילדים חולים הנדרשים לשהות תקופות ארוכות בביתם עקב מחלתם, עקב טיפולים שונים שהם עוברים או לצורך החלמה מניתוח או תאונה.

במשך תקופה זו הם מנותקים מבית הספר, משגרת החיים הקודמת שלהם ומחבריהם. על מנת לשמר לילד החולה קשר עם מערכת החינוך, כדי שלא יפסיד חומר רב מדי, ולשם הפגה והעשרה, זכאים ילדים חולים השוהים בביתם למשך תקופה ארוכה (של למעלה משלושה שבועות) לשירותי חינוך המגיעים עד הבית.

שירותי החינוך עד הבית לילדים חולים המרותקים לביתם הם באחריותו של משרד החינוך, ומופעלים על ידי האגף לחינוך מיוחד במשרד. האחריות להפנייתו של ילד לתכנית זו מוטלת על מנהל בית הספר בו לומד הילד.

תכניות הלימוד על הבית מופעלות על ידי עמותת תללי"ם. העמותה מעסיקה מורים המגיעים לבתי התלמידים ומלמדים אותם בביתם בהתאם לתכנית לימוד אישית אשר נקבעת בהתאם ליכולותיו של הילד ובתאום עם מורי בית הספר בו הוא לומד בשגרה. מעבר למורים עצמם מעסיקה העמותה מתנדבים רבים בהם בנות שירות לאומי, סטודנטים מפרויקט פר"ח ומתנדבים אחרים.

ישנם מצבים בהם ילד אינו יכול להיפגש עם מורה ומתנדב בביתו מאחר ועליו להיות בבידוד (למשל תלמידים לאחר השתלות). במצבים אלה לעתים מחברת העמותה את התלמיד באמצעות הסקייפ או אמצעי תקשורת אחרים לכיתת האם שלו, וכך התלמיד יכול להיות שותף למתרחש בכיתה למרות מגבלותיו.

אמצעי נוסף בו משתמשת העמותה היא לימוד וירטואלי, אשר באמצעותו יכולים התלמידים להשתתף בשעורים ופעילויות וירטואליים במקצועות שונים.

ילדים חולים המאושפזים בבית חולים או נדרשים לשהות בביתם עקב מחלתם זכאים לשירותי חינוך חינם שיגיעו אליהם לביתם או למחלקה בה הם מאושפזים.

אולי יעניין אותך גם:

זכויות ילדים חולי סרטן והוריהם

זכויות תלמידי חינוך מיוחד

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום