זכויות חייל בודד

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הצבא כיום מהווה כור היתוך, שילוב בין תרבויות שונות, מנהגים שונים, ומגזרים שונים. החייל הבדואי ישרת לצד החייל המרוקאי, והחיילת הצברית תשרת ליד החייל שעלה ארצה לא מזמן על מנת לשרת את המדינה.

לפי ההגדרה הצהל"ית יש שלושה סוגים של חיילים בודדים, ושלושתם נהנים מזכויות חייל בודד.

חייל בודד טהור: חייל אשר הגיע לארץ בגפו, ונמצא כאן ללא הוריו. גם חייל הנמצא בארץ עם דודיו, או אצל הסבא והסבתא נחשב בודד, משום שהוריו לא נמצאים לתמוך כלכלית ונפשית.

בודד חריג: חייל בודד אשר שני הוריו או אחד מהם נמצאים בארץ, אך מסיבות שלא נתונות לבחירתו, אינו מתגורר עימם.

בודד בן יורדים: חייל אשר הוריו נהגו להתגורר בארץ אך עזבו את אותה, והוא נשאר על מנת לסיים את השירות הצבאי.

חייל בודד

מרבית החיילים המגיעים הביתה בסוף השבוע זורקים את שק הכביסה המלוכלכת לסל, מתיישבים סביב שולחן האוכל ואוכלים את השניצל האהוב עליהם שאמא הכינה, במיוחד לכבודם. את אחר הצהריים יבלו עם חברים ויקחו את האוטו של ההורים לסיבוב בעיר או באזור. בערב, כשיצאו לבלות יקבלו כסף מאבא ואמא, ויחזרו לבית שלהם, ולמיטה שלהם, המוצעת במצעים עם הריח של הבית.

חייל בודד, כשמו כן הוא – בודד. את כל הצרכים הבסיסיים נאלץ הוא לספק לעצמו. אין מי שיעשה לו את הכביסה שלו, אין מי שינקה לו את הבית, אין לו מי שיעשה לו קניות, ואין לו מי שייתן לו כסף. והכי חשוב, ברוב המקרים גם אין לו בבית מי שיגיד לו כל הכבוד, שיתמוך כשקשה, ויהיה גאה כשטוב.

זכויות חיילים בודדים

בצבא ההגנה לישראל מבינים את המצב הבעייתי שהחיילים הבודדים נמצאים בו, ולאחר שנים של הפקות לקחים למדו את שיטת הטיפול הנאותה בחיילים הבודדים ובצרכיהם, והעניקו לחיילים הבודדים זכויות רבות:

בראש ובראשונה, זכאי החייל הבודד לתוספות בסיסיות במשכורת הכוללות תשלום שכר דירה, תשלום לאחזקת הדירה, ותוספת שכר לחייל הבודד. במידה והחייל הבודד לוחם, זכאי יהיה למענק לחימה מיוחד ומשכורותו הכוללת תהיה בין 1,700 ש"ח ל 3,400 ש"ח.

בנוסף, במקום תשלום שכר דירה יוכל החייל הבודד להינות מפתרונות הדיור של הצבא לחיילים אלו – דירה מרוהטת בקיבוץ, או דירה באחד מבתי החייל הפזורים ברחבי הארץ.

חייל בודד מקבל באופן אוטומטי אישור עבודה לחייל בודד בחופשות, כך שיוכל להרוויח כסף בנוסף למשכורת אותה מקבל, שלא תמיד ניתן לכסות איתה את כל הצרכים המתעוררים.

בימי שישי ובערבי חג על מפקדו של החייל הבודד לדאוג לכך שיגיע לביתו לא יאוחר מהשעה שתיים עשרה על מנת שיספיק לכבס, לקנות אוכל לשבת, ולדאוג לנקיונות הבית לקראת השבת.

בפסח ובראש השנה החייל הבודד מקבל תלושי קניה ברשתות המובחרות וברשתות המזון הגדולות.

בשנים האחרונות החלו לחלק כרטיסי מתנה לקניה ברשת H&O בסכומים שבין 400 ש"ח ל1,000 ש"ח לקנית בגדים בחג החנוכה.

בכל שנה עורכים לחיילים הבודדים בכל רחבי הארץ יום כיף עם קייטרינג, מתנות והפתעות, מתקני ספורט ימי, וצוות בידור, פשוט בשביל להראות לחייל הבודד את ההערכה העצומה שחשים כלפיו, ופשוט בשביל להגיד – תודה!

זכויות נוספות

חיילים בודדים זכאים לקבל הטבות נוספות בהתאם לתפקידם ולמצבם המשפחתי. זכויות חייל לוחם מוקנות לחיילים בודדים המשרתים בתפקידי לחימה, וזכויות חייל נשוי מוקנות לחיילים בודדים הנישאים במהלך שירותם הצבאי.