זכויות רפואיות לחולי פרפלגיה

פרפלגיה הינו המינוח הרפואי לתופעה המתארת שיתוק של הגפיים התחתונות שיכול להתרחש באופן מלא או חלקי. הפרפלגיה נגרמת בגלל מחלות שונות או עקב פגיעה בעמוד השדרה, ומאופיינת באובדן תחושה באזור הפגיעה ומתחתיו וכן בהפרעה ותפקוד של מערכת השתן.

מקובל לחלק בין שני סוגי פרפלגיות. פרפלגיה גבוהה הינה פגיעה בחלק הגוף התחתון אך ללא פגיעה כלשהי בידיים, מאידך ישנה פגיעה בשרירי הבטן.

לעומת זאת פרפלגיה מן הסוג הנמוך הינה פגיעה גם בפלג הגוף התחתון ללא ידיים, אך ללא מעורבות בפגיעה של שרירי הבטן והמותניים.

ההבדל בא בעיקר לידי ביטוי בשכיחותה של סימפטום ההפרעה בנשימה-שנגרם רק בפרפלגיה הגבוהה עקב אי פעילות שרירי הבטן שאמורים לעזור בפעילות להרחבת החזה באמצעות הסרעפת.

זכויות רפואיות לחולי פרפלגיה

חולי פרפילגיה זכאים לקבל קצבת נכות בהתאם לחומרת הפגיעה וההגבלה בהשתכרות. אחוזי הנכות יכולים לנוע מנכות בינונית ועד נכות מוחלטת של 100% המגבילה באופן מוחלט את הנכה בתפקודו היום יומי.

לקבלת הקצבה על הנפגע לפנות על ידי טופס תביעה אל הביטוח הלאומי, שם המוסד יפנה את הנפגע אל וועדה רפואית שתקבע בהתאם למומחים רפואיים שייעזרו בספר מבחנים, את רמת פגיעתה של המחלה ועד כמה הפרפלגיה מגבילה ומונעת את כושר ההשתכרות והתפקוד. בהתאם לקביעת המוסד והממצאים הרפואיים ייקבעו אחוזי הנכות למבוטח.

מעבר לקבלת קצבת הנכות שניתנת לקבלה על ידי תביעה בפני הביטוח הלאומי, ישנו מגוון רחב של הטבות וזכאיות לסובלים מפרפלגיה. נמנה את הזכויות המרכזיות העומדות בפניהם:

א. מענק אחזקת בית-חולי פרפלגיה אשר נכללים בדרגת הנכות 100% מיוחדת, זכאים עקב חומרת פגיעתם למענק באחזקת הבית בדירה או בבית בבעלותם, בכפוף לתנאים שונים.

ב. התקנת שער חשמלי-כמו לעיל, גם נכים בדרגת נכות של 100% אשר אין להם דירה או בונים או קונים בית צמוד קרקע בפעם הראשונה-יכולים לקבל מענק חד פעמי של התקנת שער חשמלי לביתם. גובה המענק יכול להגיע עד 75% מהעלות בהצגת קבלה.

ג. חולי פרפילגיה קשים זכאים כחלק מן ההטבות לנכים קשים בהשתתפות ברכישה של טלפון סלולרי בסיוע מחלקת השיקום, בגובה של עד כ50% מעלות המכשיר.

ד. מענק לרכישת דירה יתקבל מחולי פרפילגיה קשים למחוסרי דיור או חולים שמתגוררים במקומות חסרי התאמה למוגבלות. המענק הינו חד פעמי לרכישה או לבניית בית.

ה. ציוד-זכאות חד פעמית ואף קבלת מענק שנתי לרכישת ציוד למשותקים ביתי ולתיקונם. כל זאת מצטרף בנוסף לציוד עזר רפואי שדרוש לנפגע עקב הנכות. בין הפריטים ניתן למנות מכשירים לקירור הבית ולקירורו, מכונת כביסה, מייבש, מיטה חשמלית ועוד. יש לציין כי במידה והנפגע לא קיבל בעבר סיוע לרכישת ציוד-יוכל לקבל על ידי סניף השיקום מענק ראשוני באופן חד פעמי.

ו. מענק שנתי לנעליים אורתופדיות. המענק תלוי בדרגת הנכות, בסוג הפגיעה ובמידה האם יש רכב רפואי נלווה אל הנפגע. ניתן לקבל את המענק בכפוף לאישור רופאי המוסד לביטוח לאומי.

ז. מענק שנתי לביגוד-גם כאן, שיעור המענק ייקבע על פי קריטריונים כדרגת הנכות וסוג הפגיעה ומשולם אוטומטית אחד לשנה.

ח. מענק מעלית-זהו מענק לחולי פרפילגיה עם דרגת נכות של 80% לפחות, שמתגוררים בבית עם מעלית.

לסיכום ומסקנות

חולי פרפילגיה על דרגותיה השונות, זכאים לקבל קצבת נכות מן הביטוח הלאומי על ידי הגשת תביעה. כמו כן עומדות בפני החולה שלל זכויות רפואיות למימוש במוסדות שונים, בציוד נרחב ואספקטים רחבים נוספים.

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום