זכויות לאם המניקה

בעידן של היום, יש יותר ויותר נשים אשר בוחרות בהנקה מיד לאחר הלידה וממשיכות להניק חודשים ספורים לאחר מכן. אישה מניקה זכאית לקבל זכויות שונות, אשר מתחילות במקום עבודתה- "שעת הנקה", ממשיכות דרך טיפת חלב, הנקה בציבור וכדומה. להלן הזכויות המגיעות לאימהות מניקות.

זכויות הנקה במקומות עבודה

אישה מניקה (וגם זו שלא מניקה) אשר עובדת במשרה מלאה זכאית לעבוד בכל יום שעה אחת פחות מהרגיל- מה שנקרא "שעת הנקה" בתקופה של ארבעה חודשים לאחר שחזרה מחופשת הלידה וזאת ללא ניכוי מהשכר אותו היא מקבלת, כך שמשכורתה נשארת כפי שהיא. במקומות עבודה שונים, לדוגמה בעבודות במסגרת שירות המדינה, מרחיבים את זכות שעת ההנקה למשך תקופה של שנה מיום הלידה.

חשוב וכדאי לדעת כי במקרים בהם נשים לקחו חופשה ללא תשלום ממקומות העבודה, אותה תקופת חופשה חופפת את התקופה בה הן זכאיות לשעת הנקה, כלומר: כאשר הן תחזורנה לעבודתן לאחר החופשה ללא תשלום, הן לא תהיינה זכאיות עוד לשעת הנקה (כל עוד הן היו בחופשה אותו פרק זמן בו הן זכאיות להטבה זו).

זכויות הנקה בטיפת חלב

תחנות טיפת חלב בכל קופות החולים בארץ באות לקראת הנשים היולדות ומסייעות להן בכל הקשור בטיפול בתינוקות בתקופה הראשונה שלאחר הלידה. בין השירותים אשר מוצעים בטיפת חלב ניתן ייעוץ הנקה אשר מועבר על ידי יועצות הנקה מוסמכות שמדריכות את הנשים בשיטות ובצורות נכונות להנקה, לטיפול בתינוק, לתזונה נכונה וכדומה.

נשים רבות, במיוחד אימהות טריות לילדים ראשונים, מתקשות להניק את תינוקן. לשם כך ניתן ייעוץ ההנקה. היועצות מלמדות כיצד להניח את התינוקות ליד החזה בצורה נכונה ונוחה (גם לאם וגם לתינוק), כמה זמן עליהם לינוק, כל כמה דקות להחליף צד וכדומה. הזכויות בתחום ההנקה בטיפת חלב שבמסגרות קופות החולים מסייעות לנשים רבות להתגבר על המכשול הראשוני אשר כרוך בהנקה פעמים רבות ולהמשיך להניק בתחושה טובה ובביטחון.

זכויות הנקה בבתי חולים

במחלקות יולדות שבבתי חולים ניתנות הדרכות הנקה לנשים אשר בוחרות להניק את תינוקן. ההדרכות אשר כלולות במסגרת הטיפול במחלקות, נעשות בקבוצות של מספר יולדות ביחד או באופן פרטני, ומועברות על ידי אחות מוסמכת שהיא גם יועצת הנקה.

ההדרכות האלה מקלות מאוד על הנשים לאחר הלידה, שייתכן והן חוות הלם ראשוני לאחר הלידה מעצם התפקיד החדש של האימהות ומהצורך להניק.

זכויות הנקה בציבור

מחד גיסא, החברה הישראלית מעודדת הנקה, לפחות בחצי שנה הראשונה לחיי התינוק, אך מאידך גיסא היא אינה מקבלת בצורה יפה את העובדה כי נשים מניקות בציבור.

הנקה בפרהסיה גורמת לפעמים למבוכה לעיניי עוברי האורח והם חשים אי נוחות אל מול המראה. כיום, לאחר שהמודעות לחשיבות ההנקה עלתה ועצם העובדה שאימהות מניקות חייבות להניק את תינוקן גם כאשר הן יוצאות מהבית, קניונים, פארקים, מרכזי קניות, בתי קולנוע, אוניברסיטאות ועוד, הקימו חדרי הנקה מיוחדים שבהם האימהות תוכלנה לשבת ולהניק בניחותא את התינוקות, מבלי לחשוש מעייניהם הבוחנות של אנשים אחרים או מבלי להיות נבוכות.

חברות אופנה שונות מיוחדות לאימהות ולתינוקות פיתחו אביזרים שונים כדי לגרום לנשים להרגיש נוח יותר עם העובדה כי הן מניקות בציבור, לדוגמה: חולצות הנקה, חזיות הנקה, סינרי הנקה מיוחדים וחיתולי טטרה.

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום