איך ניתן לממש זכויות רפואיות של חולי סרטן?

חולים במחלות קשות כגון סרטן עוברים דרך לא קלה שכוללת את אבחון המחלה, התמודדות עם הגילוי, מגבלות שונות ותופעות לוואי שנוצרות בעקבות טיפולים אונקולוגיים ואחרים. פעמים רבות לחולים אין פנאי ממשי ורגשי להתמודדות עם העבודה הכרוכה בדרישת הזכויות שלהם.

אם גם אתם קיבלתם את הבשורה הלא פשוטה על קיומה של המחלה חשוב שתדעו שמגיעות לכם זכויות רפואיות בשל כך וגם אם אינכם יודעים כיצד לדרוש אותן, כדאי לכם לדעת איך רצוי לנהוג. בנוסף, מי שזקוק לסיוע בעניין – יש בהחלט מי שיעמוד לצדו ויסייע לו.

כיצד לדרוש את הזכויות?

למרות שחולי סרטן זכאים לזכויות שונות מול קופות החולים ולעיתים גם מול חברות ביטוח פרטיות, הרי שהזכויות המרכזיות שלהן זכאים חלק ניכר מהחולים במחלה זו מצריכות פניה אל המוסד לביטוח לאומי. בעוד שהזכות לטיפולים רפואיים ניתנת לחולים כמוכם בהתאם למצב בריאותי ועל פי חוק בריאות ממלכתי וזכויות מול חברות ביטוח פרטיות ניתן לברר אצל סוכן הביטוח ובמוקדים הטלפוניים, ההתנהלות מול המוסד לביטוח לאומי מתקיימת מול מנגנון מסורבל יותר, שפועל על פי נהלים שחלקם לא עודכנו מזה עשרות בשנים.

עבור חולה כמוכם, המתמודד עם מחלת הסרטן, הטיפול מול המוסד לביטוח לאומי מבוסס על פרוצדורה סבוכה יחסית שמתחילה בהגשת תביעה. השלב הראשון, אם כן, במימוש הזכויות מול ביטוח לאומי מתחיל במילוי של טופס תביעה. את הטופס עליכם למלא באופן מלא ומפורט ככל שניתן וכן מוטב לצרף גם מסמכים רפואיים כאסמכתאות מתאימות. לאחר מכן יזומן החולה לוועדה רפואית שהיא החלק החשוב בדרך למימוש הזכויות.

כאשר אתם מתייצבים מול הוועדה עצמה יבדקו המסמכים הרפואיים השונים וייתכן שיערך ראיון קצרצר ובדיקה רפואית. מטרת הוועדה הרפואית היא לבחון את מצבו הרפואי של החולה ולקבוע עבורו אחוזי נכות רפואית בהתאם לספר הליקויים של הביטוח לאומי.

חשוב לדעת שבכל מצב של מחלות קשות ישנה משמעות לא רק לפעולה "לפי הספר" ולהגשת תביעה והופעה לפני וועדה רפואית. צורת הצגת הדברים, האופן בו תסבירו את קשיי התפקוד בפני הוועדה וההשפעה של התסמינים על חיי היום יום ישפיעו באופן ניכר על תוצאות התביעה. מכיוון שכך, אין פלא שיותר ויותר אנשים בוחרים להיעזר בחברה מקצועית למימוש זכויות רפואיות בדרך לקבלת הזכויות השונות מטעם ביטוח לאומי.

זכויות רלוונטיות יהיו קצבת נכות כללית, גמלה חודשית או פיצוי חד פעמי, קצבאות לזקוקים לסיוע יום יומי של אדם שיעמוד לרשותם. יש גם תגמולים מיוחדים למי שהוכר כנפגע עבודה, כלומר מי שחלה בסרטן בשל חשיפה לאבק מסוכן או לחומרים מזיקים במהלך עבודתו.

בנוסף לכך, במקרים של חולי אקוטי ניתן לעבור למסלול טיפול מהיר מול ביטוח לאומי על מנת שהסיוע לא יתעכב. מי שתקבע עבורו דרגת אי כושר עבודה יוכל לממש זכאותו גם לשיקום מקצועי ולהנחות המוענקות לנכים בדיור, במיסים, בארנונה ועוד.

 חברות למימוש זכויות רפואיות – להגדיל את הסיכוי

למרות שניתן לתבוע את הזכויות השונות המגיעות לחולי סרטן באמצעות פניה עצמאית למוסד לביטוח לאומי,  מימוש זכויות חולי סרטן בסיועה של חברה מקצועית מגדיל את הסיכוי להצליח.

בזכות ניסיון רב שנים בייצוג ובהכנת חולים לקראת וועדות רפואיות, בזכות הידע במנגנון הבירוקרטי של המוסד לביטוח לאומי והבקיאות בספר הליקויים שעל פיו קובעים אחוזי נכות רפואית, הדרך למימוש הזכויות קצרה ופשוטה מתמיד. עם הצוות המנוסה של חברה מקצועית לזכויות רפואיות מגדילים את הסיכוי פי שניים ומקלים גם על התהליך כולו, כך שאין לכם כל צורך להתמודד לבדכם וללא עזרה.

אולי יעניין אותך גם:

זכויות ילדים חולי סרטן והוריהם

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום