זכויות במילואים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זכויות המילואימניק מאפשרות הגנה על ציבור משרתי המילואים, למשל: שכיר שנקרא לשירות מילואים, יכול להרגיש בטוח במקום עבודתו מבלי שירחף מעליו חשש הפיטורין.

החל משירות של יומיים רציפים חייל או קצין המילואים בטוח למשך 21 יום החל מסיום תקופת המילואים, וזאת פרט למקרים חריגים בהם הפיטורין צריכים להיות מאושרים בוועדת התעסוקה. ועדה זו גם אחראית על טיפול בתלונות של משרתי המילואים על פיטורין בניגוד לחוק בשל שירות המילואים מצד השכיר או כל עשיית עוול במקום העבודה בעקבות קריאתו למילואים.

במקרים כאלו, ועדת התעסוקה, שמחויבת להגיש את החלטתה עד 15 יום מקבלת התלונה, רשאית להחזיר את השכיר למשרתו באותו מקום עבודה ואף לקבוע פיצויים בשיעור של חמש משכורות ואף יותר מכך, במקרים יוצאי דופן.

[addw2p name="bitahon"]

שירות מילואים מהווה אתגר לא פשוט שמצריך עקירה ממחויבויות, עבודה, משפחה וילדים למשך תקופה ממושכת לצורך שירות המדינה. עקירה שכזו לשירות צבאי במהלך לימודים אקדמיים מהווה אתגר אפילו גדול יותר. מילואימניקים-סטודנטים נאלצים לקחת פסק זמן מלימודיהם ולצבור פערים משמעותיים מול שאר הסטודנטים, חלקם כשהם מצויים במסגרות תחרותיות להתקבל לעבודות הכי בכירות לאחר התואר.

דרישות במהלך הסמסטר, בין אם זה קריאות של מאמרים, הגשת עבודות ובחינות פשוט לא מתבצעות, כמו גם דרישות האקדמיה בתקופת המבחנים שלא מתממשות. מדינת ישראל יצרה שורה של חוקים שאמורים להגן על המילואימניק הסטודנט, וליצור יחדיו זכויות ייחודיות למילואימניק:

  • במידה וסטודנט נעדר מבחינות מועד א' וב' בשל שירות מילואים הוא זכאי למועד ג' מיוחד.
  • סטודנט שנעדר מלימודיו במצטבר 21 יום במהלך סמסטר אחד או 14 יום רצוף, זכאי למועד ג', גם אם נוכח בשני המועדים האחרים.
  • במקרה בו סטודנט שירת במילואים בתקופה של החל מארבעה ימים בין אם זה בתקופת הבחינות או שבועיים לפני כן, זכאי הוא למועד ג' שיתקיים לאחר מספר ימים מתום שירותו הצבאי. את משך הזמן שניתן לסטודנט ללמוד לבחינה לאחר חזרתו ממילואים נמדדת כמספר ימי המילואים שביצע כפול 0.8.
  • על המוסד האקדמאי לאפשר לסטודנט לגשת למועד המיוחד במהירות האפשרית ללא דחייה מיותרת, כשהמועד המיוחד יכול להינתן עם סטודנטים אחרים אך לא יכול להידחות לסמסטר שאחריו כמועד ג', אלא חייב להיות באותו הסמסטר, אלא אם כן הסטודנט הסכים לכך.
  • החוק חל גם על דרישות אקדמיות, באשר הן, במהלך הסמסטר מהסטודנטים, כמו בחינות או הגשת עבודות, ובמידה ואי הגשתם משפיעה על ציונו של הסטודנט הוא רשאי לגשת לבחינה נוספת או לקבל מועד הגשה נוסף.
  • במידה וסטודנט כבר נוכח בעת הגשת עבודה אך חזר משירות מילואים כשבוע עד שבועיים לפני מועד הגשתה, הוא רשאי או לקבל חלופה בתאום עם המורה או לקבל מועד הגשה מיוחד, תלוי בגודל ומורכבות המשימה.

עוד במסגרת זכויות חיילי מילואים, למשרתים במערך המילואים של צה"ל מוענק ביטוח או תגמולים במקרים בהם חייל נפגע בעת שירותו הצבאי או בעקבותיו, וזאת החל מהראשון לינואר 1999. החוק מאפשר קבלת תגמולים לחיי שנפצע או במהלך או בעקבות שירותו הצבאי, או במידה ונפל במערכה החוק תקף לבני משפחתו או שאריו. החוק שנוגע גם לזכויות חיילי סדיר וקבע, מאפשר קבלת מענק חודשי ובסיסי שאינו תלוי בשיעור הכנסתו טרם האירוע.