זכויות רפואיות לחולים באי ספיקת כליות

מצבים של אי ספיקת כליות יכולים לנוע בין פגיעה קלה בניהול חיי היום יום לבין פגיעה חמורה עד כדי צורך לקבל טיפולים קבועים בבית החולים (דיאליזה, למשל). בין החולים ישנם הסובלים מהמחלה בצורתה החריפה – מחלה שניתן לעיתים לרפא ולהחזיר את החולה למצב תקין אולם לא תמיד זהו המצב.

במקרים אחרים, שבהם לא מצליחים לעצור את התפתחות המחלה או שהיא מתגלה כבר בשלב מתקדם, מדובר במחלה בעלת אופי כרוני. מחלה כזאת לא תמיד ניתנת לריפוי ויש להתמודד עמה במגוון של אמצעים רפואיים שנועדו לאפשר לחולה לתפקד עם המחלה.

מכיוון שמצבם של רבים מהחולים באי ספיקת כליות יכול להיות קשה למדי מבחינה רפואית ומכיוון שיכולתם לתפקד באופן מלא נפגעת, הם זכאים לזכויות שונות בכל תחומי החיים. בין היתר הם עשויים להימצא זכאים לכספים שונים כגון תגמולים וקצבאות, להנחות בטיפולים רפואיים ועוד.

השפעת המחלה בחיי היום יום

רבים מהחולים במחלת אי ספיקת כליות עשויים לסבול ממצב חמור עד כדי הצורך בקבלת טיפולים קבועים בבית החולים באמצעות מכשיר דיאליזה ויש שזקוקים להשתלת כליה. חשוב לדעת שבמצבים כאלה יכולתו של החולה לתפקד באופן רגיל נפגעת באופן חמור אם כי גם חולים באי ספיקה בדרגת חומרה נמוכה יותר עשויים לסבול מקשיים שונים בתפקוד. קשיים אלה יכולים לכלול:

  • חוסר דם חמור המוביל לעייפות, חולשה וטשטוש.
  • חולשה וחוסר תאבון.
  • בעיות שונות במערכת העיכול.
  • התפתחות בעיות רפואיות נוספות לרבות בעיות לב וכלי דם ועוד.

זכויות החולה

חולים במחלת אי ספיקה זכאים, בדיוק כמו כל שאר החולים במדינת ישראל, לקבלת טיפול רפואי ללא משוא פנים, ללא אפליה ובלי לסבול מיחס רפואי מזלזל או לא נאות. במקביל, זכאים החולים לקבל לעיונם את התיק הרפואי, לקבל מידע מלא אודות מחלתם והמצב הנוכחי והצפוי שלהם, לדעת מהן אפשרויות הטיפול ולסרב לקבל טיפול שאינם חפצים בו.

מכיוון שחלק מהחולים באי ספיקת כליות, ובמיוחד אלה הסובלים מהצורה הכרונית של המחלה נחשבים לסובלים ממחלה מתמשכת, הם זכאים לזכויות מיוחדות לחולים כרוניים. בין היתר הם זכאים לתקרת תשלום עבור טיפולים במרפאות, במכונים רפואיים ובמרכזים רפואיים אחרים.

הכרה בנכות

חלק גדול מהזכויות המשמעותיות עבור חולים קשים ניתנות להם במידה והם מקבלים מביטוח לאומי הכרה כנכים ובמיוחד כאלה שסובלים מנכות המלווה בפגיעה ביכולת לעבוד. על מנת לקבל הכרה כזאת יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. בהמשך יזומן החולה לוועדה רפואית שתקבע מה היא השפעת המחלה ולאילו אחוזי נכות הוא זכאי.

כאשר נקבעים לחולה אחוזי נכות גבוהים ונקבע שהוא אינו יכול להתפרנס כל צרכו הוא יקבל קצבת נכות כללית מדי חודש, כל עוד מצבו יישאר בעיינו. במקביל, זכאים נכים מוכרים לזכויות רבות נוספות לרבות:

  • הנחות ופטורים מתשלומי מס, קבלת נקודות זיכוי נוספות לנכים עובדים או לבני זוגם, וכן הקלות להורים לילדים חולים.
  • הנחות ופטורים בתשלומים למוסדות שונים כגון תשלומים לעירייה, חשמל, טלפון וכדומה.

זכויות לזקוקים לדיאליזה

עבור חולים באי ספיקת כליות שמצריכה טיפולים שוטפים של דיאליזה, ישנן זכויות נוספות וייחודיות למצבם. בין היתר חולים כאלה רשאים לקבל:

  • הקלות בהסדרי נסיעה וחניה – קבלת תו נכה לרכב, החזר תשלום נסיעה לטיפולים רפואיים ופטור מתשלום עבור חנייה בבית החולים.
  • ימי מחלה – כאשר החולה הינו ילד או בן זוג הזקוק לטיפולים לא פשוטים אלה, יכול ההורה או בן הזוג הבריא לדרוש ולקבל ימי מחלה עבור הטיפול בבני משפחתו.

 

אולי יעניין  אותך גם:

מהן הזכויות הרפואיות של חולי גלומרולונפריטיס (דלקת פקעיות הכליה)?

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום