זכויות רפואיות של חולי גלומרולונפריטיס – דלקת פקעיות הכליה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זכויות רפואיות של חולי גלומרולונפריטיס - דלקת פקעיות הכליה

התפקיד של רקמות הכליה הוא חשוב מאין כמוהו: לסנן את הדם המגיע לכליות, כך שהחומרים ההכרחיים לגוף יישארו בדם בעודזכויות רפואיות של חולי גלומרולונפריטיס - דלקת פקעיות הכליה שחומרי הפסולת יופרשו בשתן. הבעיה מתחילה כאשר האדם סובל מממלה ביחידה התפקודית האחראית על סינון הדם, פקיעית הכליה (גלומרולוס). המדובר בדלקת אשר מתפתחת כאשר נוצרים באופן שגוי נוגדנים על ידי מערכת החיסון, מה שגורם לתסמינים לא נעימים דוגמת הופעת דם בשתן, בצקות, חום גבוה, עלייה בלחץ הדם ועוד.ברוב המקרים ההחמרה תיפסק בשלב הזה, אולם יש גם תרחישים בהם המחלה מסתבכת. כאשר המחלה מחמירה היא עלולה להביא לאי ספיקת כליות, או אפילו לאי ספיקת לב המעמיד את החולה בסכנת חיים מוחשית.

במאמר הבא נציג בפניכם שאלה שסביר להניח שכל חולה גלומרולונפריטיס שואל בשלב מסוים: מהן הזכויות הרפואיות והכספיות המגיעות להם עקב המחלה החמורה שהם סובלים ממנה? נראה לכם שהכיסוי הביטוחי עבור המחלה מצומצם, ובמידה מסוימת לא ממש קיים באופן ישיר, אולם עדיין יש מה לעשות על מנת לקבל עזרה נקודתית.

מהן הזכויות הכספיות המרכזיות אותן מקבלים חולי גלומרולונפריטיס?

חשוב להדגיש כבר בשלב הזה, שמחלת הגלומרולונפריטיס נחשבת למרבה הצער לדלה באופן יחסי מבחינת הזכויות שהחולים בה עשויים לקבל מטעם קופות החולים וחברות הביטוח הפועלות בישראל. מהבדיקה שעשינו נראה שקופות החולים טרם גיבשו מדיניות ברורה של זכויות לחולים אלה, כך שככל הידוע לנו הם לא זכאים לקבלת זכויות ייחודיות. אחת הסיבות העיקריות לכך היא שגלומרולונפריטיס היא מחלה שברוב המקרים חולפת תוך פרק זמן מסוים – כמה שבועות או חודשים – בדומה למחלות דלקתיות אחרות. בנוסף לכך המחלה חולפת לא פעם מעצמה, אם כי האדם כן יכול לטפל בתסמינים השונים הנובעים ממנה ומקשים על יכולות התפקוד שלו.

אבל האם זה אומר שחולי גלומרולונפריטיס יוצאים למערכה לבדם? לא בהכרח. בהתאם להשפעה של המחלה על התפקוד של איבריהם החיוניים (ובעיקר הכליות), הם עשויים להיות זכאים לזכויות כלליות יותר. מימון טיפולים רפואיים מורכבים הנגרמים במצבים החמורים של גלומרולונפריטיס, למשל דיאליזה או השתלת כליה, דווקא כן מכוסים בצורה נאותה בחלק מהביטוחים המוצעים בישראל. דוגמה נוספת היא מחלות אשר מראש עלולות להגדיל את הסיכויים לגלומרולונפריטיס ולהחמיר אותה, לרבות יתר לחץ דם אשר הסובלים ממנו זכאים לזכויות שונות.

אפשר לראות אם כן שלמרות שלא ניתנות באופן ישיר זכויות ייחודיות למחלת גלומרולונפריטיס, לפחות נכון לנקודת הזמן הנוכחית, כן עשוי להיות מוענק סיוע ספציפי על פי הגורמים המביאים למחלה, ההשפעה שלה על התפקוד של האדם החולה או הסיבוכים הפוטנציאליים שלה. לכן מומלץ, כמו בכל מחלה אחרת, לעבור על הפוליסות שמחזיקים בהן, לשוחח עם נציגי החברות ולראות האם ניתן לקבל כיסוי כזה או אחר להוצאות הנדרשות עבור הטיפולים, הפגיעה בשגרת החיים עקב המחלה (לרוב באופן זמני) וכן הלאה.

מה צופן העתיד הקרוב לחולי גלומרולונפריטיס?

כולנו תקווה שהמצב הנוכחי, בו רשימת הזכויות הניתנות לחולי גלומרולונפריטיס מצומצמת בכל קנה מידה, ישתפר ישתנה בעתיד הנראה לעין. משנה לשנה המודעות למחלה עולה, וכך גם לנזקים שעלולים להיגרם בעקבותיה. ייתכן מאוד שבקרוב מאוד נשמע על מימון רחב יותר של טיפולים נקודתיים לגלומרולונפריטיס, כך שגם חולי הגלומרולונפריטיס ירגישו שיש מי שדואג לספק להם את הכספים והזכויות שהמחלה דורשת מהם.

לקריאה נוספת:
גלומרולונפריטיס – המרכז הרפואי וולפסון
Glomerulonephritis – Mayo Clinic