פיצוי כספי לסובלים מברונכיטיס COPD

ברונכיטיס או בעברית דלקת סימפונות היא דלקת הנוצרת בקרום הסמפון, מדובר בזיהום הנוצר בצינורות הנשימה המרכזיים, המחדירים אוויר אל הריאות מקנה הנשימה.

הזיהום גורם לאותם צינורות להיות מגורים ומודלקים. תסמיניה העיקריים של המחלה הם: שיעול, כאב גרון, אף סתום וצפצופים בנשימה. מחלות מסוג זה נפוצות בעיקר בחורף.

קיימים שני סוגים של דלקת סימפונות, כרונית וחריפה. הסוגים הללו כוללים קבוצה רחבה של מחלות המתבטאות בחסימה של מעבר האוויר בדרכי הנשימה.

COPD היא המחלה מהסוג הראשון הכרוני, מחלת ריאות חסימתית כרונית, הנוצרת בדרך כלל מעישון כבד או מחשיפה מוגברת לעשן וזיהום אוויר.

המוסד לביטוח לאומי

הגוף המרכזי במדינת ישראל המעניק זכויות והטבות כספיות לחולים. הסובלים ממחלת הברונכיטיס חווים ברוב הפעמים ירידה משמעותית בכושר ההשתכרות שלעיתים אף מגיע לאובדן כושר העבודה לחלוטין. מאחר וטיפול במחלה מצריך טיפולים אינטנסיביים הדבר פוגע בהכנסותיהם של החולים במחלה.

במצב בו הכנסותיו של אדם ירדו או כושר השתכרותו עליו לפנות לסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריו ולהגיש תביעה לקבלת קצבת נכות כללית. את התביעה יש להגיש בצירוף מסמכים רפואיים המעידים על מצבו הבריאותי של החולה, אישורי עבודה ושכר וכל דבר נוסף שעשוי לסייע בהערכת מצבו של החולה.

לאחר הגשת התביעה תיקבע לחולה ועדה רפואית בה יישב רופא מומחה בתחום הריאה אשר יכריע האם עקב מצבו הבריאותי זכאי אותו אדם לאחוזי נכות. אם נקבע לחולה בברונכיטיס אחוז נכות העולה על 50% המוסד לביטוח לאומי יכול להכריע כי החולה זכאי לקצבת נכות כללית ולקבוע את שיעוריה בהתאם למצבו.

במקרים בהם המחלה נוצרה עקב חשיפה של האדם לחומרים מסוכנים בעבודתו ייתכן כי ניתן יהיה לקבל פיצוי והטבות נוספות אם יוכח הקשר הסיבתי בין התפרצותה של המחלה למקום עבודתו של האדם ולחשיפתו לחומרים מסוימים.

במקרים קשים בהם המחלה פוגעת ביכולתו של אדם לבצע בעצמו פעולות יומיומיות ניתן להגיש תביעה לקצבת סיעוד ולקבל עזרה סיעודית צמודה. כך גם בנוגע לקצבת ניידות כאשר יכולת התניידותו של האדם נפגעת עקב התמודדותו עם מחלת הברונכיטיס. מדובר בקצבה חודשית שנועדה לסייע במימון ההוצאות עבור רכב הנכה.

המוסד לביטוח לאומי מעודד חולים הזכאים לקבלת קצבה לצאת לשוק העבודה ועל כן חולים במחלת הברונכיטיס שממשיכים לעבוד ימשיכו לקבל בנוסף למשכורתם את קצבת הנכות הכללית, שתופחת בהתאם לעלייה בשכר, או שיקבלו בנוסף להכנסתם קצבת עידוד אם משכורתם עולה על הנקבע בחוק. במקרה של החמרה במצב החולה שמביאה להפסקת העבודה או ירידה בעבודה יוחזר תשלום הקצבה המלא.

משרד הבריאות- קופת חולים

חולים בברונכיטיס זכאים להנחה מקופת החולים בה הם חברים במימון התרופות השונות, שיעור ההנחה יהיה בהתאם לחומרת המחלה ולסוג הביטוח הרפואי של החולה.

הטבות נוספות

חולה במחלת ברונכיטיס שאושרה לו קצבת נכות כללית יהיה זכאי להטבות נוספות כגון:

רשויות מקומיות: חולה בברונכיטיס הזכאי לקצבת נכות כללית יהיה זכאי להנחות בתשלומי הארנונה בהתאם לחומרת מצבו.

משרד התחבורה: חולה הזכאי לקצבת נכות כללית וסובל מאי- כושר יציבה בדרגה העולה על 74% יהיה זכאי להנחה בתחבורה הציבורית.

משרד השיכון והבינוי: אם ביטוח לאומי קבע שכושר אי ההשתכרות יותר מ- 74% אז החולים בברונכיטיס יהיו זכאים להקלות בתשלומי שכר הדירה או בהנחות לרכישת דירה מחברות ציבוריות.

משרד האוצר: אם הוכחה כי החולים בברונכיטיס copd  זכאים לקצבת נכות כללית חלה עליהם כל ההטבות של מקבלי קצבה זו – הקלות והנחות בתשלומי מס הכנסה. אם מדובר באחוזי נכות רפואית שהם למעלה מ-90% יהיו זכאים לפטור ממס הכנסה.

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום