זכויות חולים במערכת העצבים

מערכת העצבים הינה רשת תקשורת עצבית המקשרת בין כל חלקי הגוף ובאמצעותה פועל הגוף כיחידה אחת מתואמת. מערכת העצבים מקבלת מידע ממערכת החישה על גירויים הקיימים בסביבה החיצונית ומפקחת על תהליכי ההתנהגות.

כמו כן אחראית מערכת העצבים על מערכת השרירים ובכך שולטת ביכולת התנועה של האדם. כמו כן שולטת מערכת העצבים על תהליכי הלמידה והזיכרון של האדם.

מערכת העצבים מורכבת משלוש קבוצות: מערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה), מערכת העצבים ההיקפית (העצבים ההיקפיים לאחר שיוצאים מחוט השדרה) ומערכת העצבים המוטוריים (מערכת השרירים).

המערכת מורכבת מתאי עצב (נוירונים) המעבירים ביניהם מסרים באמצעות שחרור חומרים כימיים אל הסינפסות (המרווחים שבין תאי העצב).

קיים מגוון רחב של מחלות במערכת העצבים וישנו קושי בהסתכלות על המחלות כמקשה אחת. השוני בין המחלות השונות של מערכת העצבים יכול להתבטא באופי הפגיעה, חלק מהמחלות גורמות לפגיעה באיבר ספציפי ואילו חלק אחר עלולות להביא לפגיעה רחבה וכללית יותר.

ישנו שוני אף בחומרת הפגיעה של המחלה. המחלות נגרמות בעקבות חדירה של גורם זר לתאי העצב, תהליכים דלקתיים, שימוש בתרופות מסוימות או חסרים תזונתיים.

מאחר וקיים מגוון רב של מחלות עצביות כגון ניוון שרירים, טרשת נפוצה, מחלות כלי דם שעלולות להביא לאירועים מוחיים וכיוצא באלו, קיים גם מגוון רב של תסמינים.

כאשר התסמינים של המחלה קשורים באופן ישיר לאזור במערכת העצבים שנפגע. למרות השוני ישנם מספר תסמינים משותפים למחלות במערכת העצבים, תסמינים כמו: תחושת נימול, פגיעה בשיווי המשקל, הפרעות תחושתיות ועוד.

זכויות הלוקים במחלות במערכת העצבים

אצל הלוקים במצב מתקדם במחלות הפוגעות במערכת העצבים ניתן לראות ירידה בתפקוד היומיומי שעלולה להביא לירידה בתפקוד במקום העבודה שעשויה להביא לירידה בכושר ההשתכרות.

זכויות מן המוסד לביטוח לאומי

הגוף המרכזי במדינה המעניק זכויות לחולים, באמצעות קצבאות נכים. קצבת נכות משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי למי שכושר השתכרותו עקב מחלתו ירד לפחות ב-50%.

לשם קבלת הקצבה על החולה להגיש תביעה לידי המוסד לביטוח לאומי בצירוף מסמכים רפואיים המוכיחים את מחלתו. הביטוח הלאומי ידון בבקשה ויקבל החלטה תוך 90 יום.

המוסד לביטוח לאומי ייזמן את החולה לוועדה רפואית שם ייבדק החולה על ידי רופא מומחה, כאשר חוות דעתו תועבר לרופא מוסמך שייקבע את אחוזי הנכות של החולה במחלת במערכת העצבים.

מי שהוכר כזכאי לקצבת נכות כללית על ידי המוסד לביטוח לאומי זכאי לקבלת זכויות נוספות ממוסדות שונים:

רשויות מקומיות: אדם המקבל קצבת נכות כללית זכאי יהיה להנחות בתשלומי הארנונה.

משרד התחבורה: אדם המקבל קצבת נכות כללית וסובל מאי- כושר יציבה בדרגה העולה על 74% יהיה זכאי להנחה בתחבורה הציבורית.

משרד השיכון והבינוי: כאשר כושר אי ההשתכרות שנקבע על ידי המוסד לביטוח לאומי עולה על 74% זכאים יהיו החולים במחלות במערכת העצבים להקלה בתשלומי שכר הדירה או להנחה ברכישת דירה מאחת מהחברות הציבוריות.

משרד האוצר: מקבלי קצבת נכות כללית זכאים להקלות והנחות בתשלומי מס הכנסה וכאשר מדובר באחוזי נכות רפואית של למעלה מ-90% יהיה זכאי החולה אף לפטור מתשלום מס הכנסה.

המוסד לביטוח לאומי מעודד חולים הזכאים לקבלת קצבה לצאת לעבודה ועל כן חולים במחלות עצבים שממשיכים לעבוד ימשיכו לקבל בנוסף למשכורתם את קצבת הנכות הכללית, שתופחת בהתאם לעלייה בשכר. במקרה של החמרה והפסקת העבודה יוחזר תשלום הקצבה המלא.

כאשר מדובר בילד הסובל ממחלה כלשהי במערכת העצבים על ההורים להגיש תביעה בסניף המוסד לביטוח לאומי לקבלת קצבת ילד נכה ומשאושרה הקצבה יקבלו ההורים מצד הגופים הממשלתיים את אותן הזכויות וההטבות.

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום