ניתוק הזיקה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חוק ניתוק הזיקה

חוק ניתוק הזיקה הוא מרכיב נוסף במהפכה הצרכנית שמוביל משרד התקשורת והשר העומד בראשו משה כחלון, מהפכה שנועדה להחזיר את הכוח לצרכן משתמש הסלולארי והחליש את הכוח הגדול מיד של ספקיות הסלולאר הגדולות.

מהפכה זו כוללת כבר הפחתה דרמטית של דמי הקישוריות, תקנות חדשות לגבי קנסות יציאה ממסלולים סלולאריים, הכנסת שני מפעילים חדשים לשוק התקשורת הישראלי והחדרת מפעילים וירטואליים לצורך הגברת התחרות והוזלת השירותים לצרכנים.

חוק ניתוק הזיקה הוא חלק מתיקון לחוק התקשורת – חוק שעבר ועובר שינויים רבים לאורך השנים. הסיבה המרכזית להכללת התיקון שהוא חוק ניתוק הזיקה בשוק התקשורת הישראלי היא מתן שוויון מלא לגבי הטבות למנויי סלולאר ללא קשר האם הלקוח רכש את מכשיר הטלפון שלו מספקית הסלולאר או באופן עצמאי. הכוונה היא ניתוק הזיקה בין מתן הטבות שונות ללקוחות שרכשו מכשיר טלפון מהספקיות ישירות ובכך כבילת הלקוחות לרכוש מכשירים במחירים שמכתיבות הספקיות.

רלבנטי בעיקר לזיכוי בגין שימוש במכשיר

חוק ניתוק הזיקה הוא תיקון לחוק שמשמעותו הרלבנטית ביותר לצרכן הישראלי היא לגבי הזיכוי שמתקבל בחשבון הסלולאר עבור שימוש במכשיר שנרכש ישירות מהמפעילות הסלולאריות.

למשל, לקוח רכש מכשיר סמארטפון חדש ממפעילה סלולארית במחיר של 2,500 ש"ח, הוא משלם מדי חודש תשלום חודשי קבוע עבור המכשיר למשך 18 חודשים. המפעילה הסלולארית מזכה את חשבון הסלולאר בסכום התשלום החודשי עבור המכשיר בתנאי שהלקוח דיבר במשך מספר דקות המוגדר בתנאי ההטבה שמזכה אותו בזיכוי על המכשיר – בצורה זו המשתמש לא משלם בפועל על המכשיר שרכש כי הוא מקבל זיכוי עבורו בכל חודש. לחלופין הזיכוי יכול להיות בגובה חלק מהתשלום החודשי ואז מחיר המכשיר כביכול מסובסד ומוזל ללקוח.

חוק ניתוק הזיקה נועד להביא מצב שבו גם לקוחות אשר רכשו מכשירים שלא דרך המפעילות הסלולארית יוכלו לקבל את הטבת הזיכוי עבור שימוש בזמן אוויר כפי שמקבלים אותה לקוחות שהטלפון שלהם נרכש מהמפעילה. כמובן שהחוק קובע כי על הלקוח לעמוד בכל התנאים המקדימים לקבלת ההטבה – בעיקר שימוש בזמן אוויר בהיקף מינימלי שמוגדר התנאי ההטבה.

למשל לקוח אשר רכש מכשיר ממפעילה סלולארית והוא מקבל זיכוי מלא על המכשיר בדיבור של מעל 200 ש"ח לחודש. במקרה של לקוח אחר שרכש את אותו הטלפון מחנות פרטית, מפעילה סלולארית אחרת וכדומה אם הוא ידבר בעלות חודשית של מעל 200 ש"ח ם הוא יהיה זכאי לזיכוי חודשי עד הסכום שמוגדר בתנאי ההטבה ללקוחות שכן רכשו את המכשיר מהמפעילה.

מן הסתם הזיכוי שיקבל הלקוח שרכש את הטלפון באופן פרטי מכורח חוק ניתוק הזיקה אינו קשור למחיר שהוא שילם על המכשיר אלא למחיר בו נמכר הטלפון אצל המפעילה וסכום הזיכוי המגיע לו על פי התנאים.

דרישות מהלקוח לקבלת הטבות מתוקף חוק ניתוק הזיקה

חוק ניתוק הזיקה קובע כמה דרישות מקדימות מחייבות עבור הלקוחות שרכשו מכשירים סלולאריים שלא דרך המפעילה הסלולארית שלהם.

  • הצגה פיזית של המכשיר לנציג המפעילה.
  • הצגת חשבונית מס המוכיחה רכישה של המכשיר, חשבון טלפון קודם או כל מסמך רשמי שמוכיח כי המכשיר נרכש על ידי המשתמש – הרכישה יכולה להתבצע בישראל או בחו"ל.

חובת ספקיות הסלולאר

חוק ניתוק הזיקה קובע כמובן הגבלות וחובות ברורות לספקיות הסלולאר לגבי יישום החוק בפועל.

  • מתן ההטבות חייב להיות לתקופה זהה להטבה שניתנת ללקוח רגיל שרכש את ציוד הקצה מהמפעילה – הספקיות יכולות להתחשב במועד רכישת המכשיר הפרטי.
  • גובה ההטבה חייב להיות זהה לסוג ציוד הקצה כפי שקיים ללקוחות רגילים.
  • ספקיות הסלולאר חייבות לקבוע רמות סיווג לקבלת הטבות גם לגבי מכשירים שהם עצמן לא מוכרות.

מאמרים נוספים בנושא:
הזכות לעסקה הוגנת
זכויות צרכנים וחוק כרטיסי החיוב
ביטול עסקה