פיצוי כספי לסובלים מנפחת

מחלת הנפחת, או במינוחה הרפואי-אמפיזמה, הינה מחלת ריאות השייכת לקבוצת מחלות חסימתיות כרוניות של דרכי הנשימה. חסימה זו נוצרת בדרך כלל מחומרים שונים הגורמים לחסימה בלתי הפיכה של קני הנשימה כמו עישון, זיהום אוויר, או חשיפה לחומרים מסוכנים.

מחלה זו הינה נחשבת שכיחה ביותר בישראל ובעולם, והגורם המרכזי להופעתה הינה עישון מסיבי של החולה. ככל שמתקדמת חומרת המחלה, כך קיים חשש לתפקודם הכושל של הריאות, אשר יכולות לפתח חללי ציסטות אשר יכולים ללחוץ על נפח הריאה ואף להתפוצץ במקרי קיצון.

כיום מקובל לסווג את סוגי הנפחת לנפחת הנובעת מעישון-אשר פוגעת בעיקר בחלק העליון של הריאה, נפחת אצינרית-אשר פוגעת בכל חלל הריאה (בעיקר בשל בעיות גנטיות), וכן סוגי רבים נוספים.

השלכות ודרכי טיפול

התסמינים הנפוצים להתקיימותה של נפחת הינם בדרך כלל קוצר נשימה, שיעול כבד, אי ספיקת לב והפרשת נוזלים מן הריאה. בהמשך התפתחותה של המחלה תפקודה של הריאה יורד משמעותית עקב הזיהום בדרכי הנשימה, מה שגורם לקוצר נשימה תמידי-מחסור בחמצן הפוגע בתפקודו הכללי של גוף החולה. כיום דרכי הטיפול בנפחת הינם בדרך כלל על דרך הרפואה המניעתית, עקב הקושי הרב לטפל במחלה לאחר גילויה.

קיים מגוון רחב של אפשרויות טיפול בנפחת, יחד עם מחלות ריאה נוספות, אך בעיקר לשם הקלה והטבה זמנית של המצב ללא טיפול מרפא משמעותי (כלקיחת סטרואידים או טיפול בהרחבת סימפונות הריאה).

חשוב לציין כי לאור מחקרים רבים שנערכו לאחרונה-עלה כי זיהוי מוקדם ככל האפשר של תסמיני המחלה באמצעות בדיקות רפואיות שונות יכול למזער נזקים לריאה באופן משמעותי ולהוריד בצורה משמעותית את הפגיעה בריאה לאורך זמן. כמו כן מומלץ להימנע ככל האפשר מחשיפה סביבתית לחומרים מסכנים, לעישון, ולכל פעולה היכולה לזהם את דרכי הנשימה והריאה.

זכויות סובלי נפחת מן המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מעניק לנכים קצבת נכות המשולמת בהתאם לדרגת הנכות שנקבעה לאותו אדם.

דרגות הנכות השונות שונות זו מזו ונקבעות על ידי וועדה רפואית המיוחדת לאותו תחום, אשר קובעת בשקלול של מס' פרמטרים, המבוססים על חוות דעת וכן על מבחנים הקבועים בחוק, את רמת דרגת הנכות.

בכל נוגע לחולי מחלת הנפחת – יש לבחון את רמת הירידה בכושר ההשתכרות של אותו אדם-דהיינו-עד כמה הפגיעה במחלת הריאות פוגעת ביכולת ההשתכרות העתידית. במידה ומדובר בפגיעה של למעלה מ50%-תשולם קצבת נכות כללית.

כמו כן יש לבחון האם הפגיעה מנפחת נגרמה בעקבות גורמים שונים של מקום העבודה (כמו סביבת עבודה לקויה כמו מפעלים שונים). במידה והוכח קשר ישיר בין מחלת הנפחת למקום העבודה-מתווספים פיצויים נוספים כשיקום, פיצוי אובדן כושר עבודה ועוד.

קצבאות נוספות המשולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי כמו קצבת ניידות וקצבה סיעודית ישולמו בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי, רמת חומרתו, והוכחת הצורך בקבלת הקצבה הנוספת. עקב כרוניות המחלה, הפגיעה הינה משמעותית לאורך זמן-ועל פי קצב התקדמותה-ניתן לבחון את אי הכושר בעבודה או תלות בגורמים חיצוניים בביצוע פעולות.

הטבות והקלות נוספות לחולי נפחת

מעבר לתשלומי הקצבאות מן המוסד לביטוח לאומי, יש לציין כי חולי נפחת זכאים להטבות והקלות שונות במס הכנסה, במשרד הרישוי, בתשלומים לחברת החשמל ולארנונה, וכן אף לקבלת תו נכה עפ"י הקבוע בחוק.

יש לברר אצל כל מוסד את מהות ההטבה-ואת המסמכים הדרושים לשם קבלת אותה הקלה. מומלץ להיעזר בגורם מקצועי הבקיא בניואנסים השונים אשר ידע להתאים את הזכאויות השונות בהתאם למקרה הספציפי.