זכויות חולי אלצהיימר ומחלות דמנטיביות

לחולי האלצהיימר ולחולי המחלות הדמנטיביות האחרות, מגיעות זכויות אשר ניתנות על ידי מוסדות וגופים שונים. חשוב מאוד ואף רצוי שהחולים באותן המחלות ובני משפחותיהם, יהיו מודעים לכלל הזכויות, ובמידת הצורך ידעו לאן לגשת ולמי לפנות, על מנת לממש אותן ולקבל את ההטבות המגיעות להם.

זכויות מטעם ביטוח לאומי

חוק סיעוד

כדי שחולי האלצהיימר וחולי המחלות הדמנטיביות האחרות יקבלו את גמלת הסיעוד אשר מגיעה להם על פי החוק, עקב מצבם הבריאותי והתפקודי, יהיה עליהם לעבור מבדקים של ועדה רפואית של ביטוח לאומי. המבדקים נערכים על ידי אחות, בביתם של החולים. אם בעבר חוות דעתה של האחות נקבעה בהסתמך על הביקור עצמו, כיום המצב שונה, והאחות מסתמכת על דיווחי המשפחות לגבי מצבם של החולים.

אופן הראיה השתנה מכיוון שעם הזמן התברר כי הבדיקה לא הייתה מוצדקת, משום שכאשר האחות בדקה את רמתם התפקודית של החולים, היא התמקדה ביכולת ביצועם במטלות כמו: הלבשה, נטילת תרופות, רחצה וכדומה, ולא התבססה כלל על התפקוד הקוגניטיבי שלהם, שהרי זוהי בעייתם העיקרית של חולי האלצהיימר ושל חולי שאר המחלות הדמנטיביות.

כדי לעבור את המבדקים, החולים או בני משפחותיהם יגישו למוסד לביטוח לאומי את הטפסים לקבלת "גמלת סיעוד". הגמלה מאפשרת לחולים קבלת מטפל אליהם הביתה, שמגיע מטעם הביטוח הלאומי, קבלת עזרה כספית עבור עובד זר בבית, קבלת עזרה כספית עבור מרכזי יום לקשיש וקבלת שירותים בסיסיים אחרים. את הגמלה מעניק ביטוח לאומי לצמיתות, אך על החולים לעבור את המבדקים בכל פרק זמן, על מנת לבדוק את מצבם ולהתאים את הגמלה.

גמלת נכות

במקרים בהם חולי האלצהיימר וחולי שאר המחלות הדמנטיביות איבדו את יכולתם להשתכר, עקב המחלה, מעל ל- 50%, או עקרות בית שלא מסוגלות עוד לבצע את רוב עבודות משק ביתן, הם זכאים לקבלת "גמלת נכות". החולים המגישים טופס בקשה עבור קבלת גמלת נכות, מופנים על ידי המוסד לביטוח לאומי למכונים להערכה תפקודית, שם נערכות בדיקות רפואיות, על ידי רופאים מומחים בתחומי בריאות שונים.

קצבת שירותים מיוחדים

חולי אלצהיימר וחולי מחלות דמנטיביות אחרות, הזקוקים לסיוע של אדם אחר כדי לבצע פעולות בסיסיות כגון: אכילה, הלבשה, רחצה, קימה ושכיבה וכדומה, ואשר הגישו בקשה לקצבה זו בטרם הגיעו לגיל הפרישה (נשים עד גיל 60 וגברים עד גיל 65), זכאים לקבלת קצבה לשירותים מיוחדים. הקצבה ניתנת עבור טיפול אישי בחולים, סיוע במשק הבית, השגחה צמודה וכדומה.

זכאויות כספיות

במס הכנסה ניתנות הטבות לבני משפחותיהם של חולי האלצהיימר ושל חולי מחלות דמנטיביות אחרות. מדובר בילדי החולים או בבני זוגם. החולים משותקים, עיוורים או מרותקים למיטותיהם. בני משפחות אלה זכאים לפטור רפואי ממס בגובה של שתי נקודות מס במשכורתם. כדי לקבל הטבה זו, עליהם לפנות למס הכנסה ולהגיש טפסי בקשה בנוגע לזכויות כלכליות עבור משפחות החולים.

זכויות מטעם משרד הבריאות

גם משרד הבריאות מאפשר קבלת הטבות לחולי אלצהיימר ולחולי מחלות דמנטיביות אחרות, בדרך של עזרה כספית במימון הוצאות אשפוז במוסדות סיעודיים. האשפוז במקומות אלה הוא יקר מאוד וכרוך בהוצאות כספיות רבות, ולעתים בני המשפחה או החולים אינם עומדים בעול הכספי. ישנם שני קריטריונים לקבלת הסיוע הכספי, שהחולים ובני משפחותיהם צריכים לעמוד בהם:

  • משרד הבריאות הגדיר את חולי האלצהיימר ואת החולים במחלות דמנטיביות אחרות כחולים סיעודיים או כתשושי נפש.
  • מצבם הכלכלי של החולים ושל משפחותיהם ייבדק וייבחן על פי הקריטריונים הקבועים בחוק.

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום