זכויות הסובלות מאנדומטריוזיס

לרירית הרחם תפקיד חשוב בפריון הנשי. הריבית מתפקדת כשכבה המצפה את החלק הפנימי של הרחם ובתקופת המחזור היא עוברת תהליך שנועד להקל על קליטת ביצית מופרית (אם זה לא קורה, חלק מהרירית יופרש מהגוף). בקרב נשים מסוימות ישנו מצב שנקרא אנדומטריוזיס, מצב המאפיין פגיעה או תפקוד לקוי של רירית הרחם.

משמעות המחלה הזו היא שחלק מתאי הרירית מתנתקים ממקומם ומוצאים את דרכם אל מחוץ לרחם, לעיתים גם לאיברים מרוחקים מאוד מאזור הרבייה. פעמים רבות תוביל המחלה לנזק של ממש למערכת הרבייה עד כדי חוסר יכולת (או קושי) לקליטת היריון. עבור נשים החולות במחלה זו ישנן זכויות שונות שיכולות להקל במשהו על מצבן.

חלק מהזכויות הן בעלות אופי כספי ויש גם זכויות בעלות רובד רפואי או תפקודי. מכיוון שהופעת הסימפטומים יכולה לבוא לידי ביטוי בצורה קלה יחסית או לחילופין, קשה למדי, הזכויות נגזרות מחומרת המחלה, יכולת התפקוד, המצב הגופני וכן גם הנפשי.

סימפטומים ואבחון

זכותה של כל אישה הסובלת מאנדומטריוזיס לעבור אבחון ולשתף גורם מקצועי באופי הסימפטומים שמהם היא סובלת. בהתאם לכך, יותאם הטיפול. חלק מהנשים החולות במחלה לא סובלות מכאבים קשים אך אחרות – חוות כאבים קשים במיוחד סמוך למועד המחזור החודשי.

ישנן נשים שאצלן ניתן לזהות יצירת צלקות וציסטות באיברים פנימיים, הן באיברי הרבייה, רחם וחצוצרות אך גם באיברים אחרים. ישנן נשים שחוות שינויים קיצוניים במצב הרוח, לרבות מצבי דיכאון. בשל כאבים, דלקות, עוויתות, יש נשים המתקשות לתפקד באופן רגיל וזה יכול להגיע גם למצב של אובדן מקור הפרנסה.

כדי לממש את הזכות לטיפול, יש צורך כמובן להיות מסוגלים לאבחן את המחלה ואת רמת החומרה שלה. למרות שמדובר במחלה כרונית, יש כמה דרכים שיכולות להקל על המצוקה ואפילו ניתן באמצעות טיפולי פוריות להתגבר בחלק מהמקרים על חוסר היכולת לקליטת היריון באופן ספונטני, טבעי. את המחלה יאבחן בדרך כלל הרופא באמצעות ניתוח שמבוצע ללא פתיחת בטן. נעשה ניתוח אנדוסקופי, בליווי מצלמות, תוך ביצוע חיתוכים זעירים והכנסת מצלמת סיב אופטי. יש והניתוח ישמש לאבחון בלבד, לאיתור מוקדי דלקת או ציסטות ויש ויוחלט על ביצוע התערבות כירורגית לצורך טיפול בדלקת או לקיחת ביופסיה.

עוד על מחלת אנדומטריוזיס

הזכות לתרופות וטיפולי פוריות

עבור נשים החוות התכווצויות וכאבים קשים כחלק מהמחלה, ניתן להעניק טיפול בתרופות המקלות על כאבים או לטיפול בדלקת. ישנם טיפולים שיכולים לשכך את הסימפטומים באורח כלשהו על ידי מתן הורמונים. ישנן נשים שעבורן יומלץ על ניתוח במידת הצורך לצורך טיפול באזורים פגועים וקיימת גם הזכות לקבל טיפולי פוריות.

עבור נשים שמתקשות להיכנס להיריון ואשר לא קיימת מניעה לכך מתוך שיקולים של סיכוי מול סיכון, ניתן להציע טיפולי פוריות. הפריה חוץ גופית, הפריית מבחנה ומתן זריקות של הורמונים יכולים לאפשר כניסה להיריון. האישה זכאית לפיקוח רפואי הדוק במהלך הטיפול ותוך כדי ההיריון. יצוין שבדרך כלל נחשבת מחלת אנדומטריוזיס למצב כרוני, שמאפשר קבלת מחיר מוזל לתרופות מרשם, הן כאלה המיועדות לטיפול ישיר במחלה והן כאלה שנועדו למצבים אחרים, נלווים.

אנדומטריוזיס וקצבאות

קצבאות של ביטוח לאומי יכולות לבוא בחשבון עבור נשים החולות במחלה רק במידה והן תעבורנה בהצלחה וועדה רפואית. על האישה להראות מאילו ליקויים רפואיים היא סובלת ועל רופא הביטוח הלאומי להשתכנע שמצבה מצריך אישור של אחוזי נכות בליווי קביעה של פגיעה בכושר ההשתכרות. על סמך ליקויי תפקוד וחוסר יכולת לעבוד, תוכל אישה לקבל קצבאות בהתאם למצבה – החל מהשלמת הכנה וכלה בקצבת נכות.

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום