זכויות ועצות לאזרח בעת חקירת מס

מס הוא תשלום חובה אותו משלמים האזרחים והתושבים לצורך מימון הפעילויות של רשויות השלטון השונות. קיימים סוגים שונים של תשלומי מס והללו נקבעים במדינת ישראל על ידי חוקים ספציפיים המתייחסים לכך כפי שנקבע בסעיף 1 לחוק יסוד: משק המדינה.

גבייתם של סכומים אלו נעשית באופן מסודר על ידי רשות המיסים שהוקמה על ידי משרד האוצר בשנת 2004 כדי לאחד את כל הגופים העוסקים בעניין.

חשוב לדעת כי קיימת דרך חוקית של תכנון מס המשמשת לצורך הקטנה באמצעים המוכרים על ידי רשויות החוק של סכומי המיסים המשולמים על ידי האזרח תכנון מסוג זה נעשה בדרך כלל בסיוע של רואי חשבון המתמחים בתחום המיסים.

לעומת זאת הימנעות מתשלום מס בדרכים עקלקלות עלולה לגרור אחריה פתיחה בהליכים אזרחיים ופליליים.

למרות תדמית ציבורית שיוחסה לעבירות אלו לאורך מספר שנים, ההתייחסות לעבירות המס בחוק היא כדין כל עבירה פלילית אחרת. באופן זה, חשד לביצוע עבירה מסוג זה הוא אינו עניין של מה בכך והתייחסות מזלזלת לסוגיה עלולה לגבות מהחשוד מחיר אישי כבד עד הסתכנות בעונש מאסר.

עצות לנחקר בחקירת מס

הסיכון הגדול באישום בעבירות מס מחייב אותך לקבל את כל העזרה המקצועית שיכולה לעמוד לרשותך בעניין זה. כך, לפי החוק זכותך כפי שמפורט בהמשך להיפגש עם כל עורך דין, ברם במקרים אלו מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין פלילי המתמחה בעבירות מס, זאת משום שהוא בעל המקצוע המכיר את החוק והפסיקה הרלבנטיים במקרים אלו.

התנהגות החשוד במהלך החקירה היא קריטריון חשוב בהערכתו של החוקר. פתיחה בחקירה בעניין ביצוע עבירות מס היא סוגיה רצינית ולכן חשוב להתנהג בהתאם לסיטואציה ולא לצחוק או להתייחס לעניין בקלילות.

אם אתה זקוק למשקפיים כדי לקרוא חשוב לוודא שתקבל זוג או שהחוקר ירשום כי לא סופקו לך משקפיים שכן בית המשפט לא יקבל טיעון לפיו לא הצלחת לקרוא את עדותך משום שלא היו ברשותך משקפי קריאה.

אל תשתף אף אחד אחר מלבד עורך דינך בפרטים מחדר החקירות אחרת הדבר עלול להיחשב לשיבוש הליכי חקירה.

זכויות הנחקר בחקירת מס

זכויותיך כחשוד בעבירות מס הן חלק מעמודי התווך בהן נבחנת קיומה של חברה דמוקרטית. סעיף 34 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה ומעצרים) תשנ"ו-1996 מקנה לכל עצור את הזכות להיוועץ עם עורך דין באופן מיידי.

מטרת הייעוץ המשפטי והפגישה עם עורך הדין במקרים הללו הנה הנחייתך באשר לזכויות המוקנות לך לפי החקיקה והפסיקה ולייצג אותך במקרה הצורך. לכן חשוב שתעמוד על זכותך לייעוץ משפטי.

זכות השתיקה וההימנעות מהפללה עצמית היא מזכויותיו הבסיסיות של החשוד המורשה לשתוק במהלך החקירה כאשר התשובה לשאלות עלולה לגרום להפללתו בעבירה הנטענת.

היא מבוססת על חזקת החפות לפיה אתה חף מפשע עד שלא הוכח אחרת, כאשר החובה להוכיח זאת מוטלת על הגוף המאשים שהנו במקרה של עבירות מס פרקליטות מיסוי וכלכלה.

מסיבות אלו חשוב שתשתף פעולה עם החקירה עצמה אך אל תמסור לחוקרים מידע שאינך בטוח שישרת את האינטרסים שלך ואל תציע לחוקרים גרסאות אחרות לאירועים הנטענים. חוסר זיכרון לגבי פרטים מסוימים עשוי לשמש לצורך חיזוק ראיות התביעה כנגדך.

רשויות החקירה משתמשות בטכניקות שונות כדי לגרום לחשודים למסור את המידע לו הם זקוקים. לכן חשוב שתזכור כי חוקר רשות המיסים אינו ידידך והשימוש בטכניקות תשאול המשרות אווירה נעימה יחסית מיועד כדי לגרום לך למסור את האינפורמציה המהווה בסופו של יום את יסודות העבירה בה אתה חשוד.

ראו גם:

החזרי מס

פטור רפואי ממס

תוכן עניינים
Picture of דימה
דימה

דימה אחד ממייסדי האתר. מעל 10 שנות ניסיון בתחום