זכויות חולים בשחמת הכבד

שחמת הכבד היא אחת מהמחלות הכרוניות שפוגעות בכבד והיא הורסת את רקמות הכבד, כך שהן נהיות דמויות צלקות. תופעה זו גורמת להפרעה של זרימת הדם התקינה לתאי הכבד, וכמובן גם לשיבוש פעילותו התקנית של הכבד.

ממה נובעת שחמת הכבד?

למחלה ישנם גורמים אחדים שעיקרם הוא סיבוכים של דלקת כבד נגיפית מסוג B או C, שזוהי מחלה שבה מערכת העיכול נפגעת.

גורמים נוספים להופעת שחמת הכבד יכולים להיות סיבוכים של ניתוחי מעיים, צריכה מוגזמת של משקאות אלכוהוליים, תזונה לא בריאה, הגוף חשוף לרעלים, טפילים שונים שחדרו לגוף וכדומה.

שחמת הכבד- סימפטומים

ישנם שני שלבים למחלת שחמת הכבד שבכל אחד מהם גוף החולה חווה סימפטומים אחרים. הסימפטומים כולם משתנים ביחס ישיר לחומרת הנזק שנגרמה לכבד כתוצאה מהמחלה.

  • כאשר שחמת הכבד היא בשלבים מוקדמים, החולים עלולים להרגיש סימפטומים כמו עייפות, חום, בחילות, חוסר תיאבון וירידה במשקל הגוף. סימפטומים אלה מופיעים מכיוון שהכבד אינו מסוגל להביא לידי ויסות רמת החלבונים שמומסים בדם ורמת החומרים האחרים החשובים שזורמים בו.
  • כאשר שחמת הכבד היא בשלביה המאוחרים, החולים עלולים להרגיש סימפטומים של דימומים ברמות שונות, ורידים בולטים, בעיות בקרישת הדם, צהבת וכדומה.

סיבוכים משחמת הכבד

כל הסיבוכים שעלולים להתפתח בכבד בעקבות המחלה מתרחשים באיטיות רבה ויכולים להימשך אפילו לאורך מספר של שנים.

כאשר הצלקות שנוצרות ברקמות הכבד אינן חדלות להתפתח, הכבד ממשיך להיפגע עד שעלול להיווצר מצב בו הוא לא מסוגל עוד לעמוד בפני דרישותיו של הגוף, מה שעלול לגרום למות החולה.

מכיוון שהנזק שנגרם לכבד בעקבות המחלה הוא בלתי הפיך, הפתרון היחיד שיכול לרפא את החולה הוא השתלת כבד בריא בגופו. ככל שהמחלה מתגלה מוקדם יותר, כך ניתן לעכב אותה ולמנוע מהחולה לסבול מסיבוכים מאוחרים שעלולים לבוא בהמשך.

מי זכאי לזכויות החולים?

שחמת הכבד עלולה לגרום לחולים בה נזקים בלתי הפיכים בכל רמות חייהם והם עלולים גם להפוך לנכים כתוצאה ממנה.

שגרת החיים הרגילה משתבשת ללא היכר, החולים מאבדים את כושר עבודתם ונאלצים עקב כך להפסיק לצאת לעבוד, וכמובן שפרנסתם נפגעת מאוד.

חולי שחמת הכבד שנמצאים במצבים בהם המחלה פגעה באורח חייהם, זכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות בביטוח לאומי, בחברות הביטוח הפרטיות ובמס הכנסה.

ביטוח לאומי – מה הוא מעניק?

  • קצבת נכות כללית: חולים בשחמת הכבד שאיבדו 50% או יותר מכושרם לעבוד ולהתפרנס כתוצאה מהמחלה זכאים לקבל קצבה זו שניתנת אחת לחודש לאורך תקופה זמנית עד לשיפור מסוים של המחלה (או להחמרתה), או לצמיתות. גובה הקצבה נקבע בהתאם לאחוזי דרגת האי כושר שנקבעו עבורם בוועדות הרפואיות שבביטוח לאומי, וגם בהתאם לנזק שנגרם לכבד.

חברות ביטוח פרטיות- מה הן מעניקות?

חברות ביטוח מציעות לאנשים לרכוש פוליסות ביטוחים רפואיים שבמסגרתן ניתנים החזרים כספיים בעקבות מחלות או פציעות. חולים בשחמת הכבד שחתמו, לפני שחלו במחלה, על אחת מפוליסות הביטוח האלו זכאים לקבל את הפיצויים הכספיים לאחר שחלו.

הפיצויים יכולים להיות בגין גילוי מחלות קשות, בגין אבדן כושר עבודה, פיצויים עבור פנסיית נכות או החזרים כספיים עבור ניתוחים והשתלות במסגרת רפואה פרטית. חולי שחמת הכבד מקבלים את המגיע להם בכפוף לתנאי הפוליסה.

מס הכנסה- מה הוא מעניק?

חולים בשחמת הכבד המוגדרים כבעלי נכות רפואית של לפחות 90% זכאים לפטור מתשלומי מס הכנסה (גם אלה שיורדים מהפנסיה). הזכאות לפטור ממס ניתנת גם עבור שש שנים רטרואקטיבית לגילוי המחלה.

ראו גם:

זכויות מושתלי איברים – מה מגיע להם?