זכאות לקנאביס רפואי

צמח הקנאביס (או בשמו הנפוץ יותר, המריחואנה) נחשב לסם, ולכן אסור לשימוש מבחינת החוק במדינת ישראל. באופן כללי ניתן לומר כי אדם אשר ישתמש בצמח הקנאביס בישראל ייחשב עובר על החוק, כאילו השתמש בכל סוג אחר של סם.

אולם לצמח הקנאביס ישנן גם סגולות הידועות כיכולות לסייע לחולים סופניים או כרוניים הסובלים מכאבים, מתופעות לוואי ותופעות אחרות אשר לא נמצאה להם תרופה.

עקב תכונה זו של הקנאביס, אושר בשנים האחרונות לפי חוק, לחולים קשים באישור רופא, להשתמש בקנאביס למטרות רפואיות.

מהו קנאביס רפואי וכיצד הוא מסייע לחולים?

צמח הקנאביס ידוע כבעל סגולות המסייעות בהרגעה, שיפור מצב הרוח, ויצירת תחושה כללית ורגשית טובה. זו הסיבה שישנם אנשים המשתמשים בצמח כסם, כשרצונם הוא להירגע, להרגיש טוב יותר מבחינה רגשית וכדומה.

אולם, לעישון מריחואנה עלולות להיות גם תופעות לוואי מסוכנות, העלולות לגרום לתובנה ושיפוט לקויים, מצבים אילוזיונליים ודלוזיונליים שעלולים לגרום לביצוע מעשים חסרי שיפוט. מסיבות אלה נחשב עישון מריחואנה למסוכן, והוא מופיע בפקודת הסמים המסוכנים של מדינת ישראל כסם אסור לשימוש.

עם זאת, ידוע במשך שנים כי הקנאביס מסייע לחולים להרגיש טוב יותר. הוא מסייע בשיכוך והפחתת כאבים, מניעת בחילות והקאות, וגורם לתחושה כללית טובה יותר של החולה.

מסיבות אלה, ובעקבות מחקרים שנערכו בחולים ואשר הראו כי חולים אשר טופלו בקנאביס, דווחו על הרגשה כללית טובה יותר, הפחתת כאבים ועליה באיכות החיים, הוחלט לאשר את השימוש בקנאביס מבחינה חוקית רק לחולים אשר רופא אישר כי שימוש בקנאביס יסייע למצבם, וכי נוסו כל הדרכים הרפואיות האלטרנטיביות ללא הצלחה. קנאביס המשמש לטיפול בחולים נקרא קנאביס רפואי ומידע מקיף בנושא תמצאו באתר medicalcannabis.co.il

מצבים בהם ניתן אישור לשימוש בקנאביס רפואי

ישנם כמה מצבים הנכללים בחוק בהם יכול רופא להמליץ על מתן קנאביס רפואי לחולה:

  • חולים הסובלים מכאבים קשים, אשר קיבלו תרופות וטיפולים לשיכוך כאבים, אך ללא הועיל. חולים הסובלים כאבים בעקבות מחלה (סרטן או דלקת פרקים), ניתוח או תאונה.
  • חולים הסובלים מבחילות בלתי פוסקות עקב קבלת טיפולים כימותרפיים.
  • חולים הסובלים מחוסר תאבון בעקבות המחלה או בעקבות טיפולים.
  • חולים במחלות המאושרות לטיפול בקנאביס רפואי כגון: סרטן, איידס, דמנציה, קרוהן, קוליטיס, דלקות פרקים קשות ועוד.
  • חולים במחלות שאינן מופיעות ברשימה, ואשר החולה סבור כי טיפול בקנאביס רפואי יכול לשפר את מצבם, צריכים ללוות את בקשתם במחקרים המעידים על התועלת של שימוש בקנאביס לחולה זה.
  • קבוצה נוספת של חולים העשויים לקבל אשור לטיפול בקנאביס רפואי הינם חולים סיעודיים המרותקים למיטתם.

ככלל, במצבים של מחלות קשות אשר לא נמצאה תרופה היכולה לסייע לחולה ולהקל על מצבו, ניתן להגיש בקשה לשימוש בקנאביס רפואי.

פרוצדורה להגשת בקשה לקנאביס רפואי

על מנת להגיש בקשה לשימוש בקנאביס רפואי יש צורך לפנות לרופא מומחה. על הרופא להיות מומחה במחלה הספציפית ממנה סובל החולה. (אין אפשרות להגיש, למשל, אישור מרופא משפחה).

על הרופא להוכיח בהמלצתו כי במהלך הטיפול בחולה נערכו כל הניסיונות הידועים לרפואה כדי לטפל במחלתו ולהקל על סבלו, אך ללא הועיל. רצוי כי הרופא יצרף מחקרים ומאמרים המוכיחים כיצד יכול הטיפול בקנאביס לסייע לחולה.

את הפניה יש להפנות למשרד הבריאות, שם יפנו אותה לאחד מ – 6 הרופאים היחידים בארץ המורשים לרשום מרשם לקנאביס רפואי.

במידה והרופא המומחה, לאחר קריאת החומר הרפואי משתכנע כי אכן טיפול הקנאביס הוא המוצא האחרון עבור החולה, החולה יקבל אישור להשתמש בצמח לצורכי ריפוי.