קבלת פיצויים עקב פגיעה בראש

פגיעה בראש יכולה להיות במקרים מסוימים קלה ביותר. עם זאת, ישנם מקרים שבהם הפגיעה, שנראית בתחילה קלה, מביאה לתסמינים ארוכי טווח שהולכים ומחמירים. לעיתים, פגיעת ראש בהחלט יכולה להיות גם קשה ביותר, ולהביא לסוגים שונים של נזקים, עד כדי הכרה בנכות צמיתה.

בעיקר במקרים שבהם הפגיעה הייתה קשה למדי וכאשר נפסקו לנפגע אחוזי נכות (לרוב, על ידי וועדה רפואית של הביטוח הלאומי), יכול הנפגע לקבל פיצויים. בשורות הבאות נבין יותר על פגיעות ראש וכמה פיצויים אפשר לקבל בגין פגיעה זו.

מהי פגיעת ראש?

פגיעת ראש היא כמובן מונח כללי, שעשוי להצביע על מעורבות בסוגים שונים של פגיעות או תאונות. בראש ובראשונה מדובר במקרים של מעורבות בתאונת דרכים. כאשר ישנה התנגשות בין שני רכבים, קיימת פגיעה נפוצה המכונה "צליפת שוט" שמביאה לתסמינים שונים באזור הראש והצוואר. גם תאונות עבודה רבות כוללות מרכיב של פגיעת ראש וכך גם מצבים שונים של נפילות. פגיעות ראש יכולות להתרחש גם כתוצאה מהחלקה, תגרה וכן ממצבים נוספים, לרוב בלתי צפויים.

כתוצאה מפגיעות ראש עשויים הנפגעים לסבול מתסמינים שונים כגון:

  • כאבי ראש וצוואר.
  • סחרחורות ובחילות.
  • שברים ושטפי דם וכן זעזוע מוח.
  • פגיעה במערכת העצבים (נזק נוירולוגי).
  • בעיות ראייה, מיגרנות ועוד.

פגיעת ראש בתאונת דרכים

כאשר פגיעת הראש אירעה עקב תאונת דרכים, ישנה אפשרות לקבל פיצויים משני גורמים. הגורם הראשון הינו חברת ביטוח פרטית והגורם השני הוא המוסד לביטוח לאומי. שני המסלולים הם נפרדים ואינם תלויים זה בזה.

פיצויים מחברת הביטוח יצריכו פניה לחברה הביטוח, שיכולה להיות זו של הנהג הפוגע, ה"אשם" או זו של הנפגע. יש לציין שעל פי החוק שעוסק בנפגעי תאונות דרכים, גם קיומה של אשמה כלשהי או רשלנות מצד נהג איננה שוללת את הזכות לפיצויים.

פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי מבוססים על הגשת תביעה בהתאם למהות הפגיעה ולנזק שנגרם ממנה. במרבית המקרים יהיה צורך לעבור פרוצדורה של ועדה רפואית שתקבע אחוזי נכות מסוימים שמהם סובל הנפגע, כתנאי לקבלת תגמול כספי מסוג כלשהו.

פגיעת ראש כתאונת עבודה

מכיוון שפגיעות ראש מתרחשות פעמים רבות כחלק מתאונת עבודה, ראוי לומר שגם כאן יש כמה מסלולים של תביעה לקבלת פיצויים. המסלול הראשון כולל תביעה של המעסיק, במידה ויש חשד שהפגיעה אירעה בשל רשלנות. המסלול השני לקבלת פיצויים מחייב פניה למוסד לביטוח לאומי.

כאשר תובעים את הביטוח הלאומי בשל תאונת עבודה יש צורך להגיש טופס הודעה על פגיעה בעבודה ולפרט על מהות הפגיעה. הכרה בתאונת עבודה שהובילה לפגיעת ראש יכול לזכות את הנפגע בכמה סוגים של פיצויים – דמי פגיעה (המשולמים לתקופה מוגבלת) וכן החזר או מימון של כל ההוצאות הרפואיות שנובעות מהפגיעה.

סוגים שונים של פיצויים

קבלת פיצויים עקב פגיעה ראש יכולה להתבסס גם על סעיפים נוספים שמוגדרים בחוקים, בתקנות ביטוח לאומי או בפוליסות ביטוח פרטיות, למשל:

  • אובדן כושר – במידה והפגיעה הביאה לאובדן כושר עבודה, ניתן לתבוע פיצויים מחברת ביטוח פרטית על סמך פוליסת ביטוח חיים או אובדן כושר עבודה.
  • נכות כללית – ניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי וכן לחברות ביטוח פרטיות.
  • ביטוח סיעודי – ניתן להגיש תביעה לפיצוי במידה והאדם חווה ירידה משמעותית ביכולת התפקוד כתוצאה מהפגיעה.