Site icon זכויות – מה מגיע לכם?

זכויות דייר בשכירות

זכויות דייר בשכירות

שווי הנדל"ן מרקיע שחקים בימים אלו, וקשה מאוד למצוא דירה להשכיר במחיר סביר ובמצב טוב. עם זאת, בצעד כה משמעותי של השכרת דירה, חשוב מאוד לא להתפשר על בית ועל תנאי השכירות.

לפני חתימת חוזה השכירות, חשוב מאוד לשים לב למספר נקודות, על מנת לדעת למה לצפות מהדירה, להימנע מבעיות שעלולות לצוץ בעתיד ולהיות בטוחים שהדירה אכן עונה על צורכי השוכר.

לפני ההגעה לדירה, כדאי לברר את הדברים הבאים בטלפון, על מנת שלא לטרוח לחינם ולבזבז זמן על דירות רבות שאינן מתאימות. בטלפון יש לברר על מיקום הדירה, סביבת המגורים, קרבה למרכזי קניות ואזורים מרכזיים, תחבורה ציבורית באזור, מספר החדרים, גובה השכירות אותה המשכיר דורש ומה כלול בסכום זה. לאחר השיחה הטלפונית, אם כל הפרטים שנמסרו מתאימים, אפשר לקבוע פגישה עם בעל הדירה.

לפני הפגישה, כדאי להכין רשימה עם כל הדברים החשובים שברצונכם לברר ולשאול. בזמן הפגישה סביר להניח שחלק מהדברים יישכחו ואתם תישארו עם שאלות. דברים חשובים שכדאי לשאול הם: מתי אפשר לעבור לדירה, במידה והדירה מאוכלסת לבדוק תוך כמה זמן היא תתפנה, בתוספת הזמן שייקח לבעל הבית להכינה לקראת המגורים שלכם. אם הדירה באמצע שיפוץ, יש להוסיף את התחייבות בעל הדירה בחוזה לתאריך סיום השיפוץ. כדאי לשאול באופן ישיר על ליקויים בדירה, כמו נזילות, הצפות וגיל הצנרת. יש דירות גדולות שחולקו למספר יחידות קטנות, אם לפניכם בית כזה, חייב לשאול על שעון החשמל והמים, ולוודא שהשעונים של דירתכם נפרדים, שלא תשלמו חשבון של מישהו אחר.

הדירה מצאה חן בעיניכם מכול הבחינות?

אפשר לעבור לשלב הבא, שלב טרום חתימת החוזה.

הפגישה על פניה נראית מיותרת, אך היא תאפשר מחשבה רצינית על הדברים, הרי ידוע שדברים נראים אחרת בבוקר, פגישה זו תיתן לכם מרווח של זמן, לעבד שוב את הנתונים ולתכנן את דרישותיכם מבעל הדירה.

כדאי לקבוע את הפגישה בשעות השונות מהפגישה הראשונה, אם למשל, הפגישה הראשונה התקיימה בערב, קבעו את זו לבוקר, על מנת לראות את הדירה בשעות האור ואת התנהלות הסביבה בשעות הללו. הגיעו לפגישה מצוידים ברשימה של הדברים שחשוב לכם שיהיו כתובים בחוזה.

שימו לב לנקודות השונות: סכום השכירות, אופציה לשנה או שנים נוספות באותם התנאים בדיוק, סעיף המתייחס לתיקונים ותקלות בבית על חשבון המשכיר כמובן, רשימת ריהוט קיים בדירה בפירוט מצבו, ציפיות המשכיר ממך כשהדירה תתפנה, המשכיר יכול לבקש למשל דירה מסוידת וסתימת כל החורים בקירות שהשוכר עשה וכאלה. לא לשכוח להתייחס לאופן התשלום, כל חודש או מספר חודשים יחד, צ'קים, ערבים ותאריך תשלום השכירות החודשי.

יש לרשום את כל הנאמר בצורה של זיכרון דברים, אחד מכם ייקח את הרשימה ועל אחריותו לעגנה בחוזה. משהשוכר והמשכיר הגיעו להסכמה בעניין סעיפי החוזה, אפשר לקבוע את הפגישה הבאה בה ייחתם החוזה.

למעמד חתימת החוזה הגיעו מוכנים, אם עלה בראשכם נקודות נוספות יש לכתוב אותם ולהעלותם בפגישה. יש לעבור בעיון על כל סעיפי החוזה, לתאם ציפיות ולהוסיף או לגרוע במידת הצורך.

ניתן למצוא חוזי דירות מוכנים באתרי האינטרנט השונים ולעצבם לפי הצרכים שלכם ושל בעל הדירה.

בית הוא המקום שנמצאים בו ברוב שעות היממה, וכשמדובר בבית שכור, שאינו שלכם, כדאי לבחון אותו היטב, כדי למנוע הוצאות מיותרות שתוצאותיהם לא יוסיפו לנכסים שלכם. אחרי הכול הבית שייך לאדם אחר שבאחריותו תקינות הבית, זו הסיבה שכספי השכירות מגיעים לאלפי ועשרות אלפי שקלים בכל חודש.

מאמרים נוספים בנושא:
זכויות דייר בבניין משותף
זכויות דייר בדמי מפתח
זכאות לסיוע בשכר דירה

Exit mobile version