זכויות בעלי אלרגיות קשות

אלרגיה היא תגובה בלתי צפויה ובלתי רצויה של המערכת החיסונית בגוף כלפי גורם מסוים שמגיע לתוך הגוף מבחוץ.

הגורם החיצוני יכול להיות כל חומר, שלרוב הוא כלל לא מזיק, ופעמים רבות הוא אף מועיל לגוף. אצל רוב האנשים באוכלוסייה כלל לא תופיע תגובה חריגה ומיוחדת כלפי גופים חיצוניים שמגיעים לגוף.

תפקידה העיקרי של המערכת החיסונית הוא לדאוג להגנה על הגוף מפני חומרים שונים (פנימיים וחיצוניים), על ידי יצירתם של קולטנים ושל נוגדנים שנקשרים לחומר הזר שפלש לגוף, וגורמים לסילוקו.

אם המערכת החיסונית מפתחת רגישות גבוהה מדי לגורמים בלתי מזיקים שנמצאים בסביבתו הטבעית של הגוף, אז מדובר בתופעה שנקראת "אלרגיה".

ניתן להבחין באלרגיות ברמות חומרה שונות, ולפעמים יש מקרים של אנשים שהסיכון שהם יפתחו אלרגיה למשהו הוא גבוה במיוחד. כשאנשים אלה נחשפים לאותו חומר, גופם מתחיל לפתח אלרגיה שעלולה להיות קשה מאוד, עלולה לגרום למחלות נוספות וקשות, עלולה לפגוע באיכות החיים ועלולה לגרום גם למוות.

במקרים של אלרגיות קשות במיוחד, האנשים הרגישים חייבים לנקוט אמצעי זהירות שימנעו מהגוף לפתח את האלרגיות, ועליהם לעבור טיפולים לא מעטים.

אלרגיות קשות נחשבות בביטוח לאומי כמחלות כרוניות קשות ולכן הסובלים מהן מקבלים זכויות שונות בשל מצבם הרפואי.

ביטוח לאומי עורך בדיקות רפואיות לאנשים שסובלים מאלרגיות קשות, כדי לקבוע את אחוזי הנכויות הרפואיות שלהם. האנשים שעוברים את מינימום האחוזים הקבועים בביטוח לאומי, זכאים לקצבאות ולהטבות נוספות.

הזכויות של בעלי אלרגיות קשות

להלן הזכויות של אדם שסובל מאלרגיה קשה במיוחד שפוגעת באיכות חייו, עד כדי גרימת אובדן כושר

  • מס הכנסה כמו ביטוח לאומי, גם מעניק להם זכויות: פטור מתשלומי מס ונקודות זיכוי לאנשים שתומכים בנטולי יכולת הסובלים מאלרגיות קשות. משרד הבריאות וחברות ביטוח פרטיות מזכות את הסובלים מאלרגיות קשות על ידי מענקי נכות שונים, גמלאות סיעוד וקצבאות אובדן כושר עבודה.
  • זכויות בתחום העבודה: לעתים אנשים החלו לסבול מאלרגיות קשות בתגובה למקצועם והם עלולים לאבד את מקום העבודה ואת מקור הפרנסה.אם אכן האלרגיות הקשות נובעות מתחום עיסוקם במקומות העבודה, הם מוכרים על ידי ביטוח לאומי כנפגעי עבודה (מחלת מקצוע). הכרה זו מזכה אותם בפיצויים ובהחזרים כספיים, גם מהביטוח הלאומי וגם מחברות הביטוח הפרטיות.
  • זכויות המגיעות לילדים: המוסד לביטוח לאומי מסייע להורים לילדים בעלי אלרגיות קשות ביותר למזון בעזרה כספית וממשית. העזרה ניתנת על ידי קצבת ילד נכה (במידה שהמצב חמור במיוחד והילד מוגבל) או על ידי חונכים שמלווים את הילדים בשעות שהם שוהים בגנים או בבתי הספר (במקרים בהם אינם מסוגלים לתפקד בעצמם).
  • זכויות לחיילים: חיילים שסובלים מאלרגיות ברמות גבוהות של חומרה זכאים לקבל הקלות שונות בשירותם בצבא, לקבל תנאי שירות מיוחדים, והם מקבלים פרופיל מתאים למצבם. אם האלרגיות התפתחו במהלך השירות הצבאי, החיילים מוכרים כנכי צה"ל וזכאים לזכויות המיוחדות אותן מקבלים נכי צה"ל.

 מחלות אלרגיה מוכרות

ביטוח לאומי מכיר במספר מחלות אלרגניות לצורך קבלת זכויות:

  • אלרגיות קשות בדרכי הנשימה שנגרמות מרגישות לחומרים כגון תבואה, איזוציאנאטים, דגנים וקמח.
  • אסטמה תעסוקתית.
  • מחלות עור אלרגיות.
  • דלקות עור חמורות- אטופיק דרמטיטיס.
  • טלקוזיס כתוצאה מחשיפה ממושכת לטלק, שפוגעת בריאות וגורמת למחלה שמתאפיינת בהצטמקות שלהן.

ראו גם:

זכויות רפואיות לסובלים מכאב כרוני