השאלת ציוד רפואי

אגודות וארגונים שונים ברחבי הארץ מפעילים שירות של השאלת ציוד רפואי לאנשים אשר חולים במחלות קשות ושוהים בבתיהם, מתוך מטרה לתת להם את האפשרות להתגורר בבית ולא במוסד רפואי. השאלת הציוד הרפואי נעשית ללא כל תמורה שהיא. הציוד הרפואי והשיקומי, אותו משאילים הארגונים, הוא יקר מאוד ומטופל היטב כאשר הוא נמצא בידיהם. הארגונים והעמותות משאילים ציוד רפואי בעל רמת תקינות ותחזוקה גבוהה ביותר, והם מקפידים על תקינותם המוחלטת.

האנשים אשר נזקקים להשאלת ציוד רפואי הם אנשים המוגבלים בביצוע פעולות פשוטות של מהלך היומיום, בעקבות מחלה, פציעה מתאונה, גיל או קשיים אחרים. רבים מהאנשים אשר משתמשים בשירותי השאלת ציוד רפואי של הארגונים הם קשישים, שמפאת גילם הם נזקקים לעזרה על ידי מכשור וציוד רפואי.

בישראל קיימים כמה אגודות וארגונים המסייעים לאוכלוסיית הנזקקים ומספקים את השירות של השאלת ציוד רפואי. להלן הארגונים:

"יד שרה"

אגודת יד שרה הוקמה בשנת 1976, מתוך מטרה להקים ולהפעיל שירותים שונים המסייעים לקשישים ולנכים לחיות חיים עצמאיים בבתיהם הפרטיים, מבלי שייאלצו לעבור להתגורר במוסדות רפואיים שונים, בעקבות מצבם הבריאותי. כיום, אגודת "יד שרה" פועלת במוקדים שונים ברחבי הארץ, ואחד מהשירותים המובילים ביותר בה הוא השאלת ציוד רפואי ושיקומי. פרט לכך, מפעילה האגודה שירותי הסעה לאנשים המוגבלים בתנועה, שירותי תעסוקה יוצרת לאנשים המרותקים לבתיהם, שירות לחצני מצוקה ושירותים שונים לאוכלוסיות מסוימות, כגון סיוע משפטי לקשישים, מרפאת שיניים לקשישים, מועדוני חברה ותרבות, וכדומה.

"עזר מציון"

האגודה הוקמה בשנת 1979, ועיסוקה העיקרי הוא בתחום העזרה הפרא- רפואית לאנשים מוגבלים ולחולים. כמו כן, האגודה מסייע לאנשים שסובלים מבעיות של תפקוד או שהם נמצאים במשבר. היא מפעיל את שירותיו על ידי תכניות ופרויקטים רבים מתחומים שונים. "עזר מציון" מפעילה את שירותי השאלת ציוד רפואי ושיקומי לצורך שימוש בייתי, ללא כל תמורה.

"ליונס ישראל"

הארגון הוקם בישראל בשנת 1960, ופעל אז בשלושה מוקדים: תל- אביב, חיפה וירושלים. הנושאים אשר עומדים על סדר היום בארגון הם רבים ומגוונים, כגון בריאות, רווחה, חינוך, ארגון אירועים לאנשים במצוקה כלכלית, ארגון התרמות דם, סיוע למוסדות לימוד לילדים מוגבלים, טיפול בנוער הנמצא בסיכון, פעילויות התנדבותיות רבות ומגוונות, ועוד, וכמובן שגם שירות השאלת ציוד רפואי חינם.

"עזרת אחים"

הארגון הוקם בשנת 2000. פרט לשירות של השאלת ציוד רפואי לחולים ולקשישים, הארגון מפעיל גם שירותי הסעות של חולים נכים אל בתי החולים ודואג למשפחותיהם בבישול ארוחות שבת וחג. הארגון מפעיל גם שירות טיפול כוויות, ומוניטור לנשים הרות, המופעל על ידי מיילדת מוסמכת מהארגון, כדי למנוע נסיעות שווא לבתי חולים.

"עזרה למרפא"

האגודה הוקמה בשנת 1979, מתוך מטרה עיקרית והיא להקל את הסבל של החולים ובני משפחותיהם, תוך נתינה של דברים רבים למענם, כגון השאלת ציוד רפואי, שירות של אמבולנסים, הטסת חולים לבתי חולים בעולם, ייבוא של תרופות שלא בנמצא בארץ (על פי מרשם רפואי, כמובן), תרומות דם במצבי חירום, מתן ייעוץ לרופאים, טיפול בייתי לילדים חולי סרטן וכדומה.

"רפאנו"

האגודה הוקמה בשנת 1998, והיא עוסקת בהשאלת ציוד רפואי ושיקומי, עריכת ימי כיף וקייטנות לילדיהם של החולים, התרמות דם ברחבי הארץ, גמילות חסדים של תרופות נדירות, שירות אמבולנסים, הסעות לנכים ולחולים, תמיכה במשפחות ועוד.

"נר דויד"

האגודה הוקמה בשנת 1992, ומבין עיסוקיה נמנים: השאלת ציוד רפואי, שירותים לחולים, לקשישים ולאוכלוסיית מיעוטי היכולת, הפעלת שירותי אמבולנסים וסיוע בצרכי הרווחה של הקהילה.

קראו עוד בנושא:

מוגבלים בתנועה? מגיע לכם סיוע בהתאמת דיור

זכויות קשישים

ועדה רפואית של המשרד לביטוח לאומי