זכויות – מה מגיע לכם?

זכויות הסובלים מדום נשימה בשינה

שינה טובה, שקטה ושלווה מהווה בסיס חשוב לחיים בריאים. מי ששנתו איננה טובה, אם איכות השינה נפגעת, עלולים להופיע מחלות שונות וסימפטומים מגוונים, לרבות חולשה של מערכת החיסון. סיבה נפוצה יחסית לשינה באיכות גרועה נקראת דום נשימה בשינה.

על פי ההערכות, יותר מחמישה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מכך, אם כי לא כולם סובלים מאותה רמת חומרה של סימפטומים. אלה הסובלים ממצב יחסית קל של התסמונת יוכלו לתפקד באופן נורמטיבי. אולם חלק מאלה הסובלים ממצב קשה יותר של התסמונת עשויים לתפקד באופן לקוי ולעיתים גם מסכן חיים. מכיוון שכך, הם עשויים להיות זכאים לזכויות שונות.

זיהוי איכות שינה ירודה

יש סיבות שונות היכולות להוביל לאיכות שינה ירודה. על מנת לזהות באמת מיהו הסובל מדום נשימה בשינה ועל מנת שניתן יהיה לממש את הזכויות הנלוות לכך, יש לפנות למעבדת שינה מקצועית. גורמים מוסמכים, לרבות ביטוח לאומי, לא יכירו בדרך כלל בערכות בדיקה המיועדות לשימוש ביתי. משום כך, מי שרוצה לקבל הכרה במצבו, מי שרוצה לקבל טיפול מתאים ומי שלא רוצה לסבול מעיפות ומתשישות וסיכונים נוספים – מוטב לו לפנות למעבדת שינה מוכרת.

אך עוד לפני שפונים למעבדת שינה, יש כמה סימפטומים שיכולים להעיד על כך שמדובר באדם הסובל מתסמונת דום נשימה בשינה. הסימן העיקר הינו נחירות. אך יש לציין שעשויות להופיע נחירות גם ללא קשר לתסמונת. סימן נוסף הוא קושי לשמור על שינה רציפה. מרבית הסובלים מהתסמונת קמים בבוקר עייפים מאוד. שינה באיכות נמוכה מובילה לירידה במצב הרוח, סיכון מוגבר למחלות לב ולחץ דם גבוה ומחלות נוספות.

הגשת תביעה ומסירת מסמכים

כדי לקבל את הזכויות המגיעות, יש צורך להגיש תביעה לביטוח הלאומי. מכיוון שיש פתרונות מסוימים שיכולים להביא להקלה, יש להראות שגם בכך לא הושגה הטבה. יש צורך לפנות לביטוח לאומי עם מסמכים רפואיים המעידים על מצב הבריאות הכללית. יש להציג דוח ממעבדת שינה מוכרת ובלתי תלויה וכדאי להראות שגם שימוש באביזרים כגון מכשיר CPAP או שימוש בסד לשיפור הנשימה לא הועילו כמצופה.

האם ביטוח לאומי מעניק זכויות וקצבאות לכל הסובלים מדום נשימה בשינה? המצב רחוק מכך. יש להבחין בין מצד של דום נשימה חסימתי לבין דום נשימה מרכזי. המצב הראשון מתאר חסימה של דרכי האוויר על ידי הלשון והחך. המצב השני מתאר פעולה לא תקינה של המוח, שלא מאותת באופן הרצוי על פתיחת דרכי אוויר. זכויות יינתנו לאנשים שיצליחו לשכנע את הוועדה הרפואית שמצבם ראוי להיחשב לנכות. סיכוייו של אדם הסובל מתסמונת שכזאת במקביל לבעיות רפואיות נוספות לקבל זכויות רלוונטיות עולה במידה ניכרת.

קצבאות וזכויות

במידה וכתוצאה מדום נשימה בשינה סובל החולה ממצב גופני ירוד, מחלות לב, לחץ דם, סוכרת, וירידה כללית ביכולת התפקוד, ניתן יהיה לקבל אחוזי נכות. יכולת השתכרות נמוכה ביחד עם אחוזי נכות של שישים אחוזים (לעיתים פחות) מאפשרים לקבל קצבת נכות כללית. במידה ומעורבת בתסמונת פגיעה בעבודה, ניתן להגיש תביעה להכרה במחלת מקצוע או תאונת עבודה. בהתאם לאחוזי הנכות ובהתאם לכושר ההשתכרות יקבל החולה קצבאות בהתאם.

במידה והחולה יוכר כחולה כרוני, ניתן לקבל זכויות שונות גם מקופות החולים, זכויות המיועדות לחולים כרוניים בלבד. בנוסף, ביטוח פרטי עשוי להעניק פיצוי על פי תנאי הפוליסה ויש גם אפשרות להטבות נלוות לנכים מוכרים. מי שאושר כנכה עשוי לקבל פטור משתלום ביטוח לאומי וכן יקבל הנחה בארנונה, מים, חשמל, לעיתים גם הטבות מס נלוות.

Exit mobile version