אישור עבודה לחייל בודד

חייל בודד הוא אדם אשר התגייס לצבא כאשר הוא מתגורר בגפו מסיבות שונות. ברוב המקרים אותו חייל מתגורר לבדו ואין עמו קרובי משפחה מדרגה ראשונה. ישנם חיילים בודדים שאין להם בית לחזור אליו בשבתות, בחגים ובחופשות מהצבא, אין מי שיפרנס אותם ואין מי שידאג להם.

הקושי שעומד בפני חיילים בודדים הוא קושי רב, הן מהבחינה הנפשית והן מהבחינה הכל

כלית. הם נמצאים כאן לבדם ואין להם משפחה שאפשר לחזור אליה ולקבל תמיכה, עידוד ופרנסה, בעוד שכל החיילים חוזרים לבתיהם ויש מי שידאג להם.

אישור עבודה לחייל בודד ניתן בכמה מצבים, בהתאם לתפקידו של החייל ולמצבו הכלכלי.

צבא הגנה לישראל מגדיר שלושה סוגים של חיילים בודדים:

  • חייל בודד "טהור" – הגיע לישראל לבדו מארץ מוצאו, כאשר הוא מתגורר כאן בלי הוריו. חייל זה יכול להתגורר אצל קרובי משפחתו, כגון סבים וסבתות או הדודים, אך הוא בכל זאת נמצא בלי הוריו שייתמכו בו מבחינה כלכלית ונפשית, ולכן הוא נחשב כחייל בודד.
  • חייל בודד חריג – חייל שהורה אחד שלו או שניהם מתגוררים בישראל, אבל הוא לא מתגורר יחד איתם, מטעמים שונים, שלא ניתנים לבחירתו האישית.
  • חייל בודד: בן של יורדים – חייל שנשאר בארץ, בעת שירותו הצבאי, מתוך מטרה לסיימו, והוריו ירדו ועזבו למדינה אחרת.

התמודדות לבד מבחינה כלכלית

חייל בודד אינו מסוגל להתקיים אך ורק מן המשכורת הנמוכה אשר מגיעה מהצבא. בכדי לקיים את עצמו בזמן השבתות, החופשות והחגים בהם הוא יוצא לביתו, הוא חייב להתפרנס מעבודה נוספת. חיילים בודדים מקבלים אישור לעבודה בחופשות, באופן אוטומטי ובלי צורך לפנות לגורם עליון ולבקש אישור מיוחד. אישור עבודה לחייל בודד נועד בכדי שהוא יוכל להתפרנס ולהרוויח עוד כסף, בנוסף לסכום אשר מגיע לו מהצבא, כי הרי החיים מחוץ לצבא יקרים מאוד ולעתים מתעוררים צרכים בלתי מתוכננים, שהמשכורת הצבאית לא יכולה לכסות אותם.

אישור בגין עבודה פרטית

באופן כללי, עבור חיילים מסוימים בצבא הגנה לישראל, ישנה אפשרות של קבלת אישור בעבור עיסוק בעבודה פרטית לאחר השעות בהן הם עובדים במסגרת היחידה. החיילים אשר זכאים לקבלת אישור לעבודה פרטית הם חיילים עם קשיים כלכליים, איתם הם מגיעים מהבית.

אישור עבודה זה חייב להיות חתום ומאושר על ידי מפקד היחידה, בדרגת סגן אלוף, בה משרת החייל, רק לאחר שבחן ובדק את כל האישורים הנדרשים ואת סוג העבודה, אותו ביקש החייל. במקרה שבו החייל הוא בודד, הוא זכאי לאישור עבודה פרטית ללא כל צורך בהצגת האישורים. האישור ניתן באופן אוטומטי. על החייל הבודד להגיש את הבקשה לרכזת תנאי השירות ביחידה בה הוא משרת.

הטבות נוספות

הצבע מעניק זכויות לחייל בודד על מנת לסייע לו להתמודד עם החיים במהלך שירותו, ולהקל עליו במקצת מבחינה כלכלית. פרט לאישור עבודה לחייל בודד, ניתנות לו הטבות נוספות, כגון מענק חודשי – תוספת לשכר החודשי אותו הוא מקבל, מענק מזון – תלושים בעלי סכום מסוים לשימוש ברשתות מזון שונות, הטבות דיור- בבתי החייל ברחבי הארץ, השתתפות הצבא בשכר דירה ובהוצאות מגורים, לינה בקיבוץ ודירות האגודה למען החייל.

הטבות נוספות הניתנות הן שיחות טלפון לחוץ לארץ, אגרות אוויר ועזרה במימון טיסה להוריו פעם אחת בתקופת השירות (במידה ומשפחתו חיה במדינה אחרת), דמי כלכלה בעת חופשת מחלה, תווי חג – עבור מזון, הלבשה, כלי בית וכדומה, מתן מענק או הלוואה כספית במקרה של מצוקה כלכלית דחופה, יציאה לחופשות מיוחדות, יציאה מוקדמת מהבסיס בסופי שבוע, יום סידורים אחת לחודשיים, מלגות ועוד הטבות.

עוד בנושא:

זכויות עולים

זכויות תושב חוזר